Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czternasta emerytura od listopada. Dla kogo i na jakich zasadach?

Czternasta emerytura od listopada. Dla kogo i na jakich zasadach? fotolia.pl

Ustawa w sprawie czternastej emerytury została przyjęta przez Sejm. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada, że otrzyma ją 9,1 mln osób. Koszt dodatkowego świadczenia jest szacowany na 11,4 mld zł. Na jakich zasadach będzie przyznawana?

Pod uwagę będzie brane kryterium wysokości pobieranego świadczenia. Osoby pobierające świadczenie poniżej 2900 zł brutto będą otrzymywać świadczenie na zasadach podobnych do trzynastej emerytury. Osoby, których świadczenie przekracza 2900 zł brutto, otrzymają czternastą emeryturę zmniejszoną o kwotę przekroczenia 2900 zł.

Nowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty przypadającym w listopadzie 2021 roku. W razie zbiegu prawa do świadczeń wypłacanych przez dwa organy, decyzję wydaje i 14 emeryturę wypłacać będzie ZUS. W razie zbiegu prawa do więcej niż jednego świadczenia, osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Jedna 14. emerytura przysługiwać będzie również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba.

Dla kogo „czternastka”?

Rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych. Kwota 14. emerytury nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną). 

Źródło: MRPiPS

Czw., 21 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska