Wejście w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej pociągnie za sobą utworzenie jednostek organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz powstanie nowych stanowisk pracowniczych. Wymaga to wprowadzenia odpowiednich zmian do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 roku w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Nastąpi to na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, którego projekt trafił do zaopiniowania na listopadowym posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.
Rozporządzenie nowelizujące poszerza katalog stanowisk określonych w grupie „Stanowiska pomocnicze i obsługi” o 9 stanowisk wraz z przypisaniem im minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego, tj.:- starszego wychowawcę w placówce wsparcia dziennego i starszego koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej z XV kategorią zaszeregowania,
- starszego asystenta rodziny, wychowawcę w placówce wsparcia dziennego i koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej z XIV kategorią zaszeregowania,
- asystenta rodziny i młodszego wychowawcę w placówce wsparcia dziennego z XIII kategorią zaszeregowania,
- młodszego koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej i młodszego asystenta rodziny z XI kategorią zaszeregowania.
Wymagania kwalifikacyjne dla wymienionych stanowisk określają przepisy ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, dlatego dla stanowisk: młodszy wychowawca w placówce wsparcia dziennego, młodszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej i młodszy asystent rodziny zawarto, w tym zakresie, odesłanie do „odrębnych przepisów” zarówno w zakresie wykształcenia jak i stażu pracy.
Dla pozostałych stanowisk wymogi w zakresie wykształcenia sformułowane zostało odesłanie do odrębnych przepisów, a minimalny staż pracy zaproponowano w rozporządzeniu dla poszczególnych stanowisk w sposób następujący:
- starszy wychowawca w placówce wsparcia dziennego – z wykształceniem wyższym 4 lata, a z wykształceniem średnim 7 lat;
- starszy koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej – 5 lat;
- starszy asystent rodziny – z wykształceniem wyższym 5 lat, a z wykształceniem średnim 8 lat;
- wychowawca w placówce wsparcia dziennego – z wykształceniem wyższym 2 lata, a z wykształceniem średnim 5 lat;
- koordynator rodzinnej pieczy zastępczej – 2 lata;
- asystent rodziny – z wykształceniem wyższym 2 lata, a z wykształceniem średnim 5 lat.
Rozporządzenie dokonuje ponadto skorygowania minimalnych wymagań kwalifikacyjnych dla dotychczasowych stanowisk: starszej opiekunki dziecięcej i opiekunki dziecięcej, z przewidzianych obecnie na poziomie wykształcenia średniego medycznego i odpowiednio 5 lat pracy i bez stażu pracy, poprzez odesłanie w tym zakresie do odrębnych przepisów.