Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej fotolia.pl

Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 19 sierpnia Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej (World Humanitarian Day). Jego celem było uhonorowanie pracowników organizacji humanitarnych, którzy stracili życie lub odnieśli obrażenia podczas wykonywania swoich obowiązków oraz zwiększenie poziomu wiedzy na temat pomocy humanitarnej.  W tym roku obchodzimy go po raz trzeci, a odbywa się pod hasłem „ludzie niosący pomoc ludziom”.

Badania Eurobarometru wskazują, iż większość Europejczyków zna organizacje zajmujące się pomocą humanitarną. 85 proc. było wstanie wskazać nazwy organizacja niosących pomoc, w Polsce 73 proc. ankietowanych. Najczęściej wymieniano Czerwony Krzyż (64 proc.),  Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) (36 proc.), inne organizacje pozarządowe (20 proc.),  Unia Europejska (9 proc.), rząd narodowy (9 proc.), Urząd Wysokiego Komisarza Nadorów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (6 proc.), Światowy Program Żywnościowy (6 proc.), Stany Zjednoczone Ameryki (5 proc.),.

Świadomość na temat działań UE w zakresie pomocy humanitarnej jest dużo niższa. Mniej niż połowa ankietowanych wiedziała, że Unia Europejska za pośrednictwem Komisji Europejskiej i Dyrekcji Generalnej ds. Pomocy Humanitarnej (ECHO) finansuje pomoc humanitarną w krajach spoza UE.  Znacząca większość ankietowanych nie czuje się dobrze poinformowana o działalności Unii w tym zakresie (50 proc. niezbyt dobrze, a 31 proc. w ogóle nie jest poinformowany) i większość oczekuje w tej kwestii zmian.

Prawie 90 proc. badanych uważa, że finansowanie przez UE pomocy humanitarnej poza Unią za ważne. Większość uważa, że powinna ona być podejmowana wspólnie przez kraje członkowskie, gdyż jest to bardziej skuteczne.

Unia Europejska jest największym darczyńcą pomocy humanitarnej na świecie. Od początku tego roku przekazała ponad 37 % łącznych środków przeznaczonych na globalną pomoc humanitarną. W 2010 r. Komisja przeznaczyła 1 115 mld EUR na sfinansowanie działań realizowanych przez najbardziej skuteczne organizacje niosące pomoc humanitarną. Wsparcie to przekłada się na pomoc i nadzieję dla 151 mln cierpiących ludzi w 80 państwach. Komisja współpracuje z ponad 200 organizacjami niosącymi pomoc. Wśród partnerskich organizacji humanitarnych jest 14 agencji ONZ, 191 organizacji pozarządowych oraz trzy organizacje międzynarodowe (Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża / Czerwonego Półksiężyca, Międzynarodowa Federacja Krajowych Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża / Czerwonego Półksiężyca oraz Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji). Pomocą humanitarną w UE zarządza Dyrekcja Generalna ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności , która zatrudnia ponad 400 osób w 47 placówkach na całym świecie.

Sob., 20 Sp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna