Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Organ musi uzasadnić swoje stanowisko

Organ musi uzasadnić swoje stanowisko fotolia.pl

Wynikające z ustawy o pomocy społecznej mają charakter subsydiarny ale zasada ta w żaden sposób nie zwalnia organów, szczególnie w przypadku nieuwzględnienia wniosku strony, od uzasadnienia rozstrzygnięcia. W przedmiotowej sprawie skarżąca konsekwentnie wnosiła, aby specjalistycznych usług opiekuńczych nie ograniczać co do godzin, czy dni. Dlatego, przy ponownym rozpoznaniu sprawy, organ winien wyjaśnić, jakie okoliczności przemawiają za wprowadzeniem takich ograniczeń. Wyrok WSA w Krakowie z 29 czerwca 2017 r. sygn. III SA/Kr 502/17.

Sąd wskazał, że orzekające w sprawie organy, w szczególności organ odwoławczy (ze względu na zarzuty odwołania) nie uzasadniły, dlaczego określając zakres specjalistycznych usług opiekuńczych w wymiarze 90 godzin miesięcznie ustaliły, że będą one realizowane od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, w godzinach między 7:00 a 19:00. Matka dziecka wskazywała, że specjalistyczne usługi opiekuńcze, to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających ze schorzenia lub niepełnosprawności. Syn skarżącej cierpi na autyzm, ma zaburzony rozwój relacji społecznych, który musi być efektywnie niwelowany w różnych relacjach społecznych, przez uczestnictwo w imprezach, zajęciach grupowych, spektaklach, korzystanie z usług rożnych instytucji i w różnych środowiskach, gdzie winien z terapeutą dostosować się i być w konkretnym terminie, kiedy zajęcia lub terapie się odbywają, a nie wtedy kiedy dozwolone jest to na podstawie decyzji.

W odpowiedzi na skargę (które nie zastępuje, czy nie uzupełnia uzasadnienia decyzji) Kolegium podniosło, że rodzice dziecka nie pracują i mogą w dni ustawowo wolne od pracy sprawować opiekę nad dzieckiem. Sąd zauważył, że  w sprawie nie chodziło o czynności opiekuńcze w ogóle (bo te należą do rodziców) ale o specjalistyczne usługi opiekuńcze, które świadczyć mogą jedynie osoby specjalnie do tego przygotowane. Biorąc zatem pod uwagę, że syn skarżącej jest dzieckiem niepełnosprawnym, posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, a w zaświadczeniach lekarskich wskazano także na potrzebę poprawy społecznego funkcjonowania dziecka, organy winny rozważyć i uzasadnić swoje decyzje, w powyższym zakresie, przede wszystkim uwzględniając te okoliczności. Jest to istotne nie tylko ze względu na wymogi uzasadnienia decyzji uznaniowych (i dzięki poznaniu motywów, którymi kierowały się organy - umożliwienia kontroli sądowej), ale ze względów na realizację zasady przekonywania strony wyrażonej w art. 11 k.p.a. Decyzja w zakresie żądania skarżącej o przyznanie usług bez ograniczania co do dni i godzin nie została jednak uzasadniona, co oznacza , że organy nie rozważyły i nie ustosunkowały się do argumentów podniesionych przez stronę.

Źródło: CBOSA

Niedz., 6 Sp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel