Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski przyjęło stanowisko w sprawie ustawy o pieczy zastępczej. Podkreślając wagę zagadnienia i słuszny cel regulacji, samorządy wielkopolskie zwracają uwagę na aspekt finansowy: nałożenie nowego, wyjątkowo kosztownego zadania i niezabezpieczenie na odpowiednim poziomie finansowania z budżetu państwa.
"Realizacja zapisów ustawowych wymagać będzie zorganizowania przez jst kilkudziesięciu tysięcy etatów asystenta rodziny, koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej oraz pracowników obsługi administracyjno-księgowej. Jak również poniesienia kosztów związanych z rozszerzeniem bazy lokalowej oraz wyposażeniem nowych stanowisk pracy. Wprowadzone regulacje prawne nakładają, w szczególności na gminy, szereg nowych obowiązków z zakresu wspierania rodzin oraz podnoszenia ich kompetencji i umiejętności społecznych i wychowawczych. Objęcie rodzin (ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci) wsparciem oraz szkolenia, programy osłonowe i korygująco kompensacyjne będą wymagały od gminy poniesienia dużych nakładów finansowych.". W obliczu wydatków jednostek samorządu, zarezerowane w budżecie państwa 163 mln zł na finansowanie tego zadania w okresie 3 lat od wejścia w życie ustawy, to kwota, zdaniem samorządowców, znacznie za niska, aby zrekompensować ich wydatki. Jeśli zabraknie pieniędzy z budżetu państwa, pod znakiem zapytania stoi także efektywna realizacja programu po roku 2014.
"Biorąc pod uwagę powyższe argumenty oraz wolę skutecznego wdrożenia programu, Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski opowiada się za podjęciem zdecydowanych wysiłków, mających na celu zwiększenie nakładów z budżetu państwa, przeznaczonych na realizację zadań wynikających z ustawy (..)" Stanowisko podpisał przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Jacek Gursz, burmistrz miasta Chodzież.
Źródło: www.sgipw.wlkp.pl