Rząd przyjął regulacje, które zapewnią bardziej efektywne przyznawanie pomocy cudzoziemcom starającym się o status uchodźcy lub udzielenie ochrony uzupełniającej, w sytuacji, gdy powrót do kraju pochodzenia naraża ich na śmierć lub tortury.
W stosunku do cudzoziemców ubiegających się o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce, w trybie abolicji, ograniczono dodatkowe wymagania niezbędne do jego zalegalizowania. Przewidziano wobec nich odstąpienie od dodatkowych wymogów dotyczących zamieszkania, możliwości wykonywania pracy i posiadania wystarczających środków utrzymania. Zaproponowano, aby zezwolenie było udzielane na 2 lata. Założono, że w tym okresie cudzoziemiec będzie mógł zatrudnić się w Polsce bez zezwolenia – na podstawie umowy o pracę.
Na uwagę zasługują także regulacje dotyczące udzielania cudzoziemcom pomocy socjalnej. Na przykład cudzoziemiec, który otrzyma świadczenie pieniężne będzie miał prawo do dodatkowych świadczeń np. nauki polskiego, pomocy dydaktycznych dla uczących się dzieci, pokrycia (w miarę możliwości) kosztów zajęć pozalekcyjnych i rekreacyjno-sportowych dla dzieci. Obecnie tego typu świadczenia przysługują jedynie cudzoziemcowi przebywającemu w ośrodku. Wskazano też więcej przypadków, w których możliwe będzie wypłacanie cudzoziemcowi ekwiwalentu pieniężnego w zamian za samodzielne przygotowywanie posiłków. Zdecydowano, że pomoc socjalna i opieka medyczna będą przysługiwać cudzoziemcowi od dnia zgłoszenia się do ośrodka dla cudzoziemców. Jedynie w przypadkach szczególnych, związanych z zagrożeniem życia lub zdrowia, cudzoziemiec będzie mógł skorzystać z opieki medycznej już od dnia złożenia wniosku o nadanie statusu uchodźcy.
Rozwiązania te znajdują się w przyjętym przez rząd projekcie ustawy o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy o cudzoziemcach.