Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Otwarto pierwsze w Polsce Centrum Opieki Wyręczającej

Otwarto pierwsze w Polsce Centrum Opieki Wyręczającej fotolia.pl

15 grudnia br., w Krakowie Nowej Hucie otwarto pierwsze w Polsce Centrum Opieki Wyręczającej. Pacjenci będą mogli przebywać w Centrum przez 14 dni, dla ich rodziców ten czas to szansa, by załatwić sprawę w urzędzie, wykonać badania profilaktyczne, czy po prostu odpocząć i nabrać sił do dalszej opieki.

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci ma pod swoją opieką 52 rodziny nieuleczalnie chorych pacjentów. Z ośrodka będą mogli korzystać nie tylko podopieczni Małopolskiego Hospicjum, ale także rodziny z całego kraju.

Jak zaznaczają twórcy Centrum, to coś więcej niż stacjonarne hospicjum, to drugi dom, w którym dzieci i młodzi dorośli będą przebywali w komfortowo wyposażonych pokojach, pod profesjonalną opieką pielęgniarek, lekarzy i wolontariuszy.

W Centrum znajduje się także sala zabiegowa, dzięki czemu jego podopieczni będą mogli korzystać ze specjalistycznej opieki stomatologicznej i ortopedycznej.

Zespół rehabilitantów i fizjoterapeutów będzie prowadził nowoczesną rehabilitację, a specjaliści z Poradni Alternatywnej Komunikacji (AAC) będą starali się usprawnić komunikację podopiecznych ośrodka ze światem.

Centrum spełnia wysokie, światowe standardy opieki. Koszt budowy to 6 mln zł, powierzchnia to 600 m kw. Patronką ośrodka jest Hanna Chrzanowska, krakowska pielęgniarka i prekursorka pomocy obłożnie chorym w domach, inicjatorka pierwszych form opieki wyręczającej.

Źródło: niepelnosprawni.pl oraz mhd.org.pl

Pt., 16 Gr. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa