Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządowa perełka. Powiat Oławski buduje pionierską placówkę dla osób niepełnosprawnych

Samorządowa perełka. Powiat Oławski buduje pionierską placówkę dla osób niepełnosprawnych fotolia.pl

W półtora roku od rozpoczęcia przez samorząd Powiatu Oławskiego budowy Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie, stopień zaawansowania prac kształtuje się na poziomie bliskim 90%. Obiekt jest w stanie surowym zamkniętym, trwają roboty instalacyjne. Wnętrza budynku są na etapie wykończenia.

Jest to inwestycja zaprojektowana i realizowana w całości przez powiat oławski, przy częściowym wsparciu finansowym samorządów gminnych. Innowacyjna będzie działalność Centrum w zakresie edukacji, rewalidacji, rehabilitacji, integracji społecznej rodzin i środowisk związanych z osobami niepełnosprawnymi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W 2014 r. Powiat Oławski podpisał umowy dotacji z Miastem Oława, Gminą Jelcz-Laskowice, Gminą Oława i Gminą Domaniów. Następnie wyłoniono wykonawcę i zastępstwo inwestycyjne. Budowa ruszyła w grudniu 2014, z przewidzianym terminem zakończenia w październiku 2016r. Zadanie realizuje firma „Pre-Fabrykat”. Całkowita wartość zadania będzie kształtowała się na poziomie około 20 mln zł.

Ideą powstania Centrum było objęcie przez całą drogę życiową opieką, edukacją i rewalidacją osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, od momentu jej rozpoznania poprzez wszystkie formy spełniania przez nich obowiązku szkolnego i nauki na kolejnych etapach edukacyjnych i po ukończeniu edukacji. W skład Centrum wchodzić będą: wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, przedszkole specjalne, zespoły rewalidacyjno-wychowawcze, szkoła podstawowa, gimnazjum i zasadnicza szkoła zawodowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, zespoły edukacyjno-terapeutyczne na etapie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoła przysposabiająca do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Istotne jest umieszczenie w jednym obiekcie maksymalnej liczby podmiotów zajmujących się diagnozą, edukacją, rewalidacją i rehabilitacją i objęcie kompleksową pomocą rodzin osób niepełnosprawnych, przy zastosowaniu najnowszych zdobyczy nauki, techniki w edukacji i rewalidacji. Szczególny nacisk położono na rewalidację przez sport, dlatego baza sportowa będzie przygotowana do prowadzenia odpowiednich zajęć, ćwiczeń korekcyjnych i rewalidacyjnych.

Przy budynku jest sala gimnastyczna z łącznikiem. Na przyległym terenie powstanie boisko ze skocznią w dal, parkingi, chodniki, teren zostanie ogrodzony. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 5777 m2, zabudowy - 1985 m2, kubatura - 28.932 m3. Powstaje internat, dzięki czemu dostęp do oferty placówki będą miały osoby zarówno z powiatu, jak i spoza jego granic. Tak bogata oferta z pewnością spotka się z zainteresowaniem mieszkańców np. Wrocławia i pobliskich miejscowości. Docelowo obiekt zaplanowany został dla 250 podopiecznych.

Jednostka posłuży dzieciom i dorosłym z upośledzeniem psychofizycznym, łączone będą w niej zajęcia edukacyjne z rewalidacyjnymi, rozwijającymi kreatywność i sportowo-rekreacyjne.

U podstaw decyzji, o rozpoczęciu inwestycji leżała zdiagnozowana w latach poprzednich konieczność zapewnienia osobom dotkniętym zróżnicowanymi dysfunkcjami psychofizycznymi, profesjonalnej i adekwatnej do zdiagnozowanych potrzeb, pomocy dydaktycznej i rewalidacyjnej – mówi oławski starosta Zdzisław Brezdeń. – Przesłanką rozpoczęcia procesu inwestycyjnego była również konieczność stworzenia godnych warunków osobom potrzebującym specjalistycznej pomocy i wsparcia, z uwagi na fakt, iż działający obecnie Zespół Szkół Specjalnych w Oławie, znajduje się w obiektach w niewielkim stopniu przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, gdzie niemożliwe było prowadzenie szeroko pojętej rewalidacji i rehabilitacji.

W obiekcie zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań, służących obniżeniu zużycia energii i minimalizacji kosztów eksploatacji.

Po analizie opłacalności budowy budynku energooszczędnego, w aspekcie nowych przepisów dotyczących budowy budynków użyteczności publicznej i w odniesieniu do kosztów zużycia energii podczas późniejszej eksploatacji obiektu, wybrano wariant budynku pasywnego o skoncentrowanej bryle, jako generującego najniższe koszty utrzymania. Przewidziano wiele rozwiązań minimalizujących zużycie energii. Źródłem ciepła jest pompa ciepła, pracująca również na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowym źródłem ciepła jest ułożony w dwóch poziomach, gruntowy wymiennik ciepła (GWC), zlokalizowany pod zespołem boisk sportowych. Ponadto stosowane będzie automatyczne sterowanie pogodowe z regulacją temperatury w pomieszczeniach. Pompa ciepła pracuje również na potrzeby centralnego ogrzewania. Instalacja przygotowania c.w.u. wyposażona jest w armaturę automatycznej i elektronicznej regulacji i sterowania pracą obiegów cyrkulacyjnych. Chłodzenie będzie z kolei realizowane za pomocą pompy ciepła w trybie chłodzenia pasywnego i aktywnego. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie energii elektrycznej do chłodzenia i ograniczenia możliwości przegrzewania się pomieszczeń, zastosowano żaluzje przeciwsłoneczne i pompy ciepła z funkcją free-cooling. Pomieszczenia oświetlone będą świetlówkowymi kompaktowymi, liniowymi i oprawami typu LED. Budynek wyposażony jest w oświetlenie awaryjne i zewnętrzne. Zaprojektowano wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. Strumienie powietrza wentylującego uwzględniają pokrycie ewentualnych strat ciepła dla okresu zimowego i zysków dla okresu letniego. Źródłem ciepła dla wymienników (nagrzewnicy i chłodnicy) central jest pompa ciepła z układem free-coolig dla okresu letniego. Pomieszczenia przeznaczone do zbiorowego przebywania ludzi wyposażono w regulatory, które z automatyką sterującą umożliwiają regulację strumienia wentylacji łącznie z funkcją, włączania/wyłączania central i wentylatorów kanałowych i przejścia w tryb zima/lato i sterowanie czasowe. Układy wentylacyjne podzielono na kondygnację z uwzględnieniem rozdziału na pomieszczenia dydaktyczne szkoły, stołówkę z szatnią, pomieszczenia WC i budynek sali gimnastycznej. Do obróbki powietrza wentylującego dobrano centrale stacjonarne z odzyskiem ciepła na wymienniku krzyżowym i pompie ciepła, wyposażone w filtry, nagrzewnice i chłodnice.

Wszystkie pomieszczenia będą dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W celu zapewnienia właściwego wyżywienia dla uczniów, zaplanowana została stołówka dla 40 dzieci.

Postęp robót wskazuje, że finał prac, zaplanowany na październik 2016, może być przyspieszony - podsumowuje starosta Zdzisław Brezdeń. – Pozostanie jeszcze kwestia odbiorów technicznych, formalnego oddania obiektu do użytku, a następnie wyposażenia go w meble i sprzęt do zajęć dydaktyczno-rehabilitacyjnych. Realne uruchomienie obiektu planowane jest w marcu 2017, czyli od semestru letniego roku szkolnego 2016/17.

Pt., 5 Sp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska