Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Utrata statusu bezrobotnego – praca za granicą

Utrata statusu bezrobotnego – praca za granicą fotolia.pl

Ustawa  o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w art. 33 ust. 4 pkt 1 stanowi, że starosta, z zastrzeżeniem art. 75 ust. 3, pozbawia statusu bezrobotnego, który nie spełnia warunków o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2.

W myśl natomiast art. 2 ust. 1 pkt 2 tej ustawy - ilekroć w ustawie jest mowa o bezrobotnym, oznacza to osobę (...) niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie (...).

Tym samym w świetle przepisu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy, warunkiem uprawniającym do posiadania statusu osoby bezrobotnej jest m.in. nie pozostawanie w zatrudnieniu oraz zdolność i gotowość do podjęcia zatrudnienia.

Jednakże, co należy podkreślić, nie zawsze brak gotowości do podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, stanowi podstawę pozbawienia osoby zarejestrowanej statusu bezrobotnego i utratą prawa do zasiłku.

Otóż, ustawodawca wprost w art. 33 ust. 4 pkt 1 zawarł zastrzeżenie, wskazując na art. 75 ust. 3 tej ustawy. Zgodnie z tym artykułem, "bezrobotny, który w okresie nie dłuższym niż 10 dni przebywa za granicą lub pozostaje w innej sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia, nie zostaje pozbawiony statusu bezrobotnego, jeżeli o zamierzonym pobycie lub pozostawaniu w sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia zawiadomił powiatowy urząd pracy. Zasiłek za ten okres nie przysługuje. Całkowity okres zgłoszonego pobytu za granicą oraz braku gotowości do pracy z innego powodu nie może przekroczyć łącznie 10 dni w okresie jednego roku kalendarzowego".

Nie jest dopuszczalne orzekanie o utracie statusu bezrobotnego przed upływem okresów wymienionych w przepisie art. 75 ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Również nieuprawnione jest, bez uprzedniego ustalenia tej okoliczności, orzekanie o utracie prawa do zasiłku.

Nie tylko czas pobytu za granicą w świetle art. 75 ust. 3 ustawy :o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ma znaczenie dla pozbawienia lub nie statusu bezrobotnego, czy dla wysokości zasiłku, ale w razie pozbawienia statusu bezrobotnego istotne znaczenie także ma określenie terminu początkowego, z jakim status ten bezrobotny traci.

Źródło: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 28 stycznia 2016 r., II SA/Ol 1279/15, CBOSA

Pt., 24 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka