Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zachowanie ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Projekt ustawy w sejmowej komisji

Zachowanie ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Projekt ustawy w sejmowej komisji fotolia.pl

We wtorek 23 lipca br. na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (druk nr 546).

Projekt wprowadza przepisy, które umożliwiają zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności do czasu, gdy kolejne orzeczenie stanie się ostateczne, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność – pod warunkiem złożenia przez osobę niepełnosprawną wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia. Nie ulega wątpliwości, że zaproponowane rozwiązania są co do zasady niezbędne, gdyż rozwiążą one problem z zachowaniem ciągłości w statusie osoby niepełnosprawnej i umożliwią korzystanie z systemu ulg i świadczeń wypływających z posiadanego dotychczas orzeczenia.

Uwagi do projektu zgłosił Związek Powiatów Polskich (można się z nimi zapoznać TUTAJ).

W toku dyskusji przedstawiciel ZPP wskazał, że projekt jest procedowany w trybie pilnym z pominięciem opiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Przypomnieć należy, że również w trybie pilnym 19 grudnia 2023 r. sejmowa komisja opiniowała poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Związek już do tamtego projektu składał uwagi, w których proponowano wprowadzenie przepisów zbliżonych do rozwiązań zawartych w obecnie procedowanym projekcie. Niestety, mimo zapowiedzi ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, resort nie przystąpił do prac legislacyjnych w celu systemowego uregulowania tej tematyki i przez 7 miesięcy zwlekał z przygotowaniem omawianego projektu.

Propozycje poprawek zgłoszone przez ZPP miały generalnie na celu usprawnienie pracy powiatowych zespołów orzekających. Związek zauważył, że nie jest niezbędne, aby zaświadczenie potwierdzające złożenie wniosku było z urzędu wydawane wszystkim zainteresowanym. ZPP zaproponował, aby takie zaświadczenie było wydawane na wniosek osoby, która złożyła wniosek o wydanie orzeczenia, a nie z automatu wszystkim. Wydawanie zaświadczeń nie jest bezkosztowe, a zasadnym jest, aby zmierzać do ograniczenia zbędnych kosztów i biurokracji.

Związek nadto postulował, aby wprowadzić dodatkowy przepis przejściowy, który określiłby jedną maksymalną datę ważności wszystkich orzeczeń, do których miała zastosowanie ustawa z 19 grudnia 2023 r. Oznaczenie takiej daty na dzień 31 marca 2025 r. ograniczyłoby konieczność wydawania przez przewodniczących zaświadczeń, o których mowa powyżej.

Komisja jednomyślnie przyjęła wniosek o uchwalenie projektu ustawy.

Z treścią projektu ustawy oraz z przebiegiem procesu legislacyjnego można zapoznać się TUTAJ.

Retransmisję posiedzenia komisji można obejrzeć TUTAJ.

Śr., 24 Lp. 2024 0 Komentarzy
Przemysław Matysiak
Redaktor Przemysław Matysiak