Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

AS w Powiecie Będzińskim. Samorządowa perełka

AS w Powiecie Będzińskim. Samorządowa perełka fotolia.pl

Powiat Będziński prowadzi interesujący program zatytułowany: AS – Aktywny Senior. Program Powiatu Będzińskiego dla Seniorów na lata 2014-2018.

Celem programu jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych, poprzez aktywność społeczną, zawodową oraz system opieki na osobami starszymi. Chcąc wyjść na przeciw seniorom powiatu będzińskiego, w ramach realizacji programu pierwszym działaniem było utworzenie Karty Seniora. Jest ona adresowana do osób powyżej sześćdziesięciu lat i pozwala na korzystanie z ulg i zniżek oferowanych przez partnerów programu.

Grupy objęte działaniami projektu to mieszkańcy powiatu będzińskiego, pracownicy instytucji i integracji społecznej, pomocy społecznej, instytucji rynku pracy oraz administracji samorządowej. To także przedstawiciele organizacji pozarządowych realizujących zadania w obszarze pomocy społecznej, rynku pracy, kultury, sportu, kościoły i związki wyznaniowe.

Uruchomienie Powiatowego Programu dla Seniorów przyczyniło się do zwiększenia aktywności osób starszych poprzez włączenie ich w aktywność społeczną. Osiągnięcie celu

Działanie 1
Wspieranie tworzenia zespołów pośrednictwa opiekunów/asystentów dla osób starszych i niepełnosprawnych lub niesamodzielnych (np. w ramach Agencji Usług Socjalnych działających przy MOPS lub tworzonych w ramach organizacji pozarządowych, wolontariatu).

Działanie 2
Kursy kształcące w kierunku opiekun/asystent osoby starszej, opiekun/asystent osoby niepełnosprawnej, niesamodzielnej.

Działanie 3
Program adaptacji osoby starszej i niepełnosprawnej do powrotu w środowisko domowe po hospitalizacji (w ramach sprzyjających możliwości finansowych – działanie uwarunkowane pozyskaniem unijnych środków finansowych).

Działanie 4
Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych ukierunkowana na pomoc osobom starszym ze szczególnym uwzględnieniem osób w wieku 50+, powrót na rynek pracy w charakterze np. wykwalifikowanego opiekuna osoby starszej.

Działanie 5
Wsparcie przy tworzeniu przez środowiska lokalne wolontariatów międzypokoleniowych bądź nawiązanie bliższej współpracy z już istniejącymi.

Działanie 6 
Udzielanie wsparcia w ich działalności lokalnym Klubom Seniora /Centrum Aktywności Seniora/Klubom Integracyjnym.

Działanie 7
Przez cały czas dostarczane są aktualne informacje na temat projektu i możliwości skorzystania z niego przez osoby objęte projektem Aktywny Senior. Utworzony został odnośnik na głównej stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Będzinie. Jednym kliknięciem na baner „Echo Seniora” pozwala zainteresowanym na zapoznanie się z aktualnymi wydarzeniami i możliwościami, jakie daje projekt.

Działanie 8
Wsparcie dla tworzenia lub działalności lokalnych Uniwersytetów III Wieku/Akademii Twórczego Rozwoju Seniora i Wnuka.

Działanie 9
Utworzona została „Karta Seniora”.
Stworzenie „Karty AS-Aktywny Senior” było możliwe poprzez pozyskanie sponsorów, współpracę lub zawarcie porozumienia, partnerstwa z różnymi podmiotami. Posiadanie imiennej Karty „AS-Aktywnego Seniora” otwiera możliwości korzystania przez seniorów należących do lokalnych Klubów Seniora/Centrum Aktywności Seniora/ Klubów Integracyjnych Seniorów z różnego rodzaju ulg, w miarę możliwości rozszerzanych. Oferta wciąż się rozszerza. Mamy tu na myśli np. różnego rodzaju rabaty na zakup biletów do kina, muzeum, na zajęcia taneczne, na basen, na gimnastykę, do centrum handlowego, do kawiarni, korzystania z usług agencji pośrednictwa nieruchomości itp. Obsługą administracyjną związaną z wydawaniem „Karty AS- Aktywnego Seniora” zajmie się Wydział Polityki Społecznej we współpracy z Wydziałem Promocji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Będzinie.

Działanie 10 
Powołanie Zespołu ds. Seniorów. Zespół ds. Seniorów będzie organem o charakterze opiniodawczym, doradczym i inicjatywnym Starosty Będzińskiego stanowiącym forum w sprawach dotyczących seniorów. Zespół ten będzie reprezentacją organizacji zrzeszających seniorów, organizacji społecznych i pozarządowych i instytucji publicznych, które działają na rzecz poprawy jakości życia seniorów.

Realizacja kierunków i zadań wytyczonych w niniejszym programie pokazuje, jak ważne jest kompleksowe podejścia do problematyki, jaką jest polityka senioralna. Nabywanie niezbędnych umiejętności we współczesnym świecie pełnym nowatorskich rozwiązań technologicznych jest tak samo ważne, jak dbanie o poczucie bezpieczeństwa socjalnego, zdrowotnego, fizycznego, prawnego czy konsumenckiego. Osobom w wieku senioralnym dała możliwość podjęcia próby także zaktywizowania ich w sferze obywatelskiej i społecznej, a także rozwijania w nich zainteresowań i kreatywności.

Źródło: powiat.bedzin.pl

Pt., 4 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun