Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Platforma Emp@tia może utrudnić wypłaty świadczeń wychowawczych

Platforma Emp@tia może utrudnić wypłaty świadczeń wychowawczych fotolia.pl

Program, który miał ułatwiać obywatelom wypłatę świadczeń socjalnych a urzędom sprawną komunikację i weryfikację uprawnień do ich przyznania nie spełnia swojej roli.

Większość wydziałów spraw społecznych i zdrowia dla dzielnic m.st. Warszawy realizujących m.in. świadczenia rodzinne ma trudności w uzyskiwaniu informacji z baz danych instytucji podczas korzystania z systemu Emp@tia.

W styczniu 2016 r. tą drogą zostały złożone jedynie trzy wnioski o świadczenia rodzinne. Dzieje się tak mimo dopełnienia przez burmistrzów dzielnic obowiązków związanych z podłączeniem do systemu. Natomiast wydziały nie zostały umieszczone w wykazie instytucji, w których realizowana jest obsługa wniosków elektronicznych, znajdującym się na stronie internetowej Emp@tii.

O problemie tym pisze Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, w liście do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Informuje on również, że w momencie planowanego na kwiecień br. wejścia w życie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, wzrośnie prawdopodobnie zainteresowanie składaniem wniosków drogą elektroniczną.

 – Ze świadczeń rodzinnych korzysta rocznie średnio 33 tys. mieszkańców Warszawy. Do końca stycznia 2016 r. zaledwie 1153 osoby złożyły wnioski o nowe świadczenie rodzicielskie. Liczba osób ubiegających się o świadczenie wychowawcze będzie znacząco wyższa. Szacujemy, że z Programu Rodzina 500 plus skorzysta w Warszawie minimum 150 tys. dzieci – podaje wiceprezydent.

Zauważa on przy tym, że obecnie obserwowane problemy z działaniem systemu Emp@tia mogą negatywnie wpłynąć na terminowe wdrażanie zadań ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Włodzimierz Paszyński ocenia, że problem może dotyczyć także innych miejsc w całym kraju. Dlatego niezbędne jest usprawnienie Epm@tii, bo od tego zależy w dużej mierze właściwa wypłata świadczeń. Natomiast za ewentualne opóźnienia spowodowane jej słabą funkcjonalnością nie mogą zostać obciążone władze samorządowe.

Pt., 19 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska