Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Filantropów niestety coraz mniej

Filantropów niestety coraz mniej fotolia.pl

W ciągu ostatnich kilku lat Polki i Polacy coraz chętniej wrzucali pieniądze do puszek lub w inny sposób angażowali się w filantropię. W 2014 robili to już mniej chętnie – pokazują to wyniki najnowszych badań Stowarzyszenia Klon/Jawor. 66% z nas deklaruje, że materialnie wsparło organizacje lub grupy społeczne, co oznacza istotny spadek w porównaniu do poprzedniego roku.

Poziom filantropii w Polsce w przeciągu ostatnich pięciu lat systematycznie wzrastał. Jeszcze w 2009 roku połowa Polek i Polaków (50%) deklarowała finansowe lub rzeczowe wsparcie organizacji lub grup społecznych, a rok temu było to trzy czwarte naszego społeczeństwa (74%). Zgodnie z wynikami najnowszych badań Stowarzyszenia Klon/Jawor z listopada 2014 roku trend wzrostu filantropii nie został utrzymany – 66% badanych zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku wrzuciło pieniądze do puszki, wykonało przelew, wysyłało SMS lub w inny sposób wsparło materialnie organizacje lub grupy społeczne. Oznacza to ośmiopunktowy spadek w porównaniu do wyniku sprzed roku, a tym samym powrót do wartości wskaźnika z roku 2011.


 



- Darowizny, a zwłaszcza darowizny stałe, regularne, nie są popularnym sposobem wsparcia organizacji. Wolimy pojedyncze, spektakularne akcje, niż przekazywanie fundacji czy stowarzyszeniu co miesiąc nawet niewielkich kwot. Nie wiemy też, z czym taka darowizna się wiąże i że np. możemy ją sobie odliczyć od dochodu. Często także mylimy 1% z filantropią i uznajemy, że skoro wskazaliśmy w formularzu PIT jakąś organizację, to przekazaliśmy jej darowiznę – mówi Dorota Setniewska z portalu ngo.pl.

Niezmiennie, filantropia jest powiązana z wykształceniem i dochodem. To osoby z wykształceniem wyższym częściej niż z podstawowym i zawodowym, a także z zamożniejszych gospodarstw domowych, angażują się w filantropię. Ponadto, filantropami są częściej osoby z miast powyżej pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców niż mieszkańcy mniejszych miast i wsi. Materialne wspieranie organizacji lub grup społecznych łączy się także z aktywnością wolontariacką – to osoby pracujące społecznie na rzecz lub za pośrednictwem organizacji pozarządowych lub grup społecznych częściej decydują się na filantropię, niż osoby, które wolontariuszami nie są (wśród wolontariuszy 95% jest filantropami, a wśród osób, które wolontariuszami nie są - 60%).

Źródło: Stowarzyszenie Klon/Jawor

Czw., 25 Gr. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka