Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt wielu zmian w ustawie o pieczy zastępczej

Projekt wielu zmian w ustawie o pieczy zastępczej fotolia.pl

Do Sejmu wniesiono projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Przedkładany projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej uwzględnia zmiany, które poprawią funkcjonowanie rozwiązań systemowych oraz przyczynią się do lepszego jakościowo wsparcia rodzin i poprawy opieki nad dziećmi umieszczonymi w pieczy zastępczej. Propozycje zmian zmierzają również do poprawy funkcjonowania procedur adopcyjnych.

Najważniejszą zmianą w projektowanej ustawie jest rezygnacja z udziału sądu w wyborze formy pieczy zastępczej, w której dziecko zostanie umieszczone. Dotychczas sąd wydając postanowienie o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej określał, czy dziecko zostanie umieszczone w rodzinnej, czy tez w instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Umieszczając dziecko w rodzinnej pieczy zastępczej sąd wskazywał imiennie osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej lub prowadzące rodzinny dom dziecka, u których umieszczane było dziecko. Projekt ustawy zakłada, że sąd będzie jedynie umieszczał dziecko w pieczy zastępczej, natomiast obowiązek skierowania dziecka do odpowiedniej formy pieczy zastępczej spoczywać będzie na staroście, który wydawać będzie skierowanie dziecka do konkretnej rodziny zastępczej, rodzinnego domu dziecka czy placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Projekt ustawy przewiduje zmiany w przepisach ogólnych i w przepisach dotyczących wspierania rodziny, w przepisach dotyczących rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej, w przepisach dotyczących nadzoru, a także pomocy dla osób usamodzielnianych.

 

Pon., 16 Czrw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka