Komentarz do art. 77 ust. 3-6 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
"Art. 77
3. Do zadań koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej należy w szczególności:
1) udzielanie pomocy rodzinom zastępczym i prowadzącym rodzinne domy dziecka w realizacji zadań wynikających z pieczy zastępczej;
2) przygotowanie, we współpracy z asystentem rodziny i odpowiednio rodziną zastępczą lub prowadzącym rodzinny dom dziecka, planu pomocy dziecku;
3) pomoc rodzinom zastępczym oraz prowadzącym rodzinne domy dziecka w nawiązaniu wzajemnego kontaktu;
4) zapewnianie rodzinom zastępczym oraz prowadzącym rodzinne domy dziecka dostępu do specjalistycznej pomocy dla dzieci, w tym psychologicznej, reedukacyjnej i rehabilitacyjnej;
5) zgłaszanie do ośrodków adopcyjnych informacji o dzieciach z uregulowaną sytuacją prawną, w celu poszukiwania dla nich rodzin przysposabiających;
6) udzielanie wsparcia pełnoletnim wychowankom rodzinnych form pieczy zastępczej;
7) przedstawianie corocznego sprawozdania z efektów pracy organizatorowi rodzinnej pieczy zastępczej.
4. Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej nie może mieć pod opieką łącznie więcej niż 30 rodzin zastępczych lub rodzinnych domów dziecka.
5. Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej jest obowiązany do systematycznego podnoszenia swoich kwalifikacji w zakresie pracy z dziećmi lub rodziną, w szczególności przez udział w szkoleniach i samokształcenie.
6. Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej ma prawo do korzystania z poradnictwa zawodowego, które ma na celu zachowanie i wzmocnienie jego kompetencji oraz przeciwdziałanie zjawisku wypalenia zawodowego."
Jeżeli chodzi o zadania koordynatora wymienione tak w art. 77 jak i innych przepisach ustawy, odsyłamy do artykułu opublikowanego już wcześniej na stronie Dziennika Warto Wiedzieć - TUTAJ.
Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej nie może mieć pod opieką łącznie więcej niż 30 rodzin zastępczych lub rodzinnych domów dziecka. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w pierwotnym brzmieniu ustawy maksymalna liczba rodzin jakie mógł mieć pod swoją opieką koordynator wynosiła 15.
Należy jednak zaznaczyć, że nie oznacza to, że w każdym przypadku organizator rodzinnej pieczy zastępczej będzie mógł powierzyć koordynatorowi taką liczbę rodzin. W przypadku osób wykonujących pracę w ramach stosunku pracy należy mieć przede wszystkim na względzie obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy. Nie ma przy tym znaczenia, że w takim przypadku koordynatora obowiązuje system zadaniowego czasu pracy (art. 79 ustawy). W wyroku Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 25 sierpnia 2004 r. II PK 707/2003 LexisNexis nr 368590 wskazano, że określenie czasu pracy wymiarem zadań nie pozbawia możliwości dochodzenia wynagrodzenia za prace w godzinach nadliczbowych, jeżeli zadania zostaną wyznaczone w taki sposób, że nie można ich wykonać bez przekroczenia norm czasu pracy. Zatem liczba powierzonych rodzin powinna być uzależniona od nakładu pracy jaki jest konieczny by koordynator mógł prawidłowo wykonywać powierzone zadania. Szerzej poruszymy ten temat przy omawianiu art. 79 ustawy.
Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej jest obowiązany do systematycznego podnoszenia swoich kwalifikacji w zakresie pracy z dziećmi lub rodziną, w szczególności przez udział w szkoleniach i samokształcenie. W przypadku osób zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego nie jest to nowy wymóg. Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 7 ustawy o pracownikach samorządowych do obowiązków pracowników samorządowych należy stałe ponoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z art. 29 pracownicy samorządowi uczestniczą w różnych formach podnoszenia wiedzy i kwalifikacji zawodowych. W planach finansowych jednostki należy przewidzieć środki finansowe na podnoszenie wiedzy i kwalifikacji zawodowych.
Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej ma prawo do korzystania z poradnictwa zawodowego, które ma na celu zachowanie i wzmocnienie jego kompetencji oraz przeciwdziałanie zjawisku wypalenia zawodowego. Obowiązek zapewnienia takiego poradnictwa należy w tym przypadku do organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.