Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O „Krainie Rumianku” w formie peer learning

O „Krainie Rumianku” w formie peer learning fotolia.pl

Jak funkcjonują Podmioty Ekonomii Społecznej? Jakie są ich źródła finansowania? Z jakimi problemami muszą się zmierzyć? To tylko niektóre pytania, które padły podczas drugiego spotkania w formie peer learning. Szkolenie dla uczestników Warsztatów Doradztwa Biznesowego z Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej zorganizowała Fundacja Fundusz Współpracy w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej".

W dniach 27-28 lipca 2013 r. w Hołownie w siedzibie Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego odbyło się kolejne, drugie już spotkanie realizowane w formie warsztatów peer learning. Na czym dokładnie polega taki rodzaj nauki? Uczestnicy zdobywają wiedzę dzięki wymianie własnych doświadczeń, bez tradycyjnego podziału uczeń – nauczyciel. To nic innego jak dzielenie się własnymi poglądami i spostrzeżeniami.

Lipcowe spotkanie skierowane było, tak jak poprzednie, do uczestników warsztatów Doradztwa Biznesowego dla kadr OWES. Tematem przewodnim dwudniowego spotkania w formule peer learning była wymiana pierwszych doświadczeń wynikających z procesu pozyskiwania preferencyjnej pożyczki z pilotażowego funduszu pożyczkowego dla podmiotów ekonomii społecznej w Polsce, wdrażanej przez TISE jak też roli doradcy w budowaniu zespołów. W warsztatach uczestniczyły specjalnie zaproszone na sesję dwa przedsiębiorstwa społeczne, beneficjenci pożyczki, których zadaniem było przekazanie uczestnikom swoich doświadczeń i wspólna dyskusja nad zagadnieniem. Zarówno zaproszone na spotkanie Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego „Kraina Rumianku", jak i Spółdzielnia Socjalna „Emaus" są przedsiębiorstwami funkcjonującymi na rynku od wielu lat. Obydwa podmioty pełnią ważne funkcje społeczne zapewniając wsparcie ludziom wykluczonym społecznie, reintegrując lokalne środowisko, budując tożsamość lokalną w oparciu o działania na miarę możliwości swoich podopiecznych. Podmioty te wypełniając lukę na rynku potrzeb społecznych, a jednocześnie prowadząc działalność gospodarczą borykają się z wieloma problemami, na które wspólnie z doradcami z OWES próbowały znaleźć rozwiązanie podczas tego lipcowego spotkania peer learning.

Ze względu na warsztatowy charakter, uczestnicy spotkania brali udział również w jednej z gier terenowych „Awantura w „Krainie Rumianku" – traktowana jako przykład pracy zespołowej, która była podstawą do sesji z psychologiem na temat pracy z grupą, roli doradcy w budowaniu zespołów, cech lidera zespołu – Celem „Krainy Rumianku" jest rozwój przedsiębiorczości w oparciu o dziedzictwo kultury i zasoby środowiska naturalnego. Stowarzyszenie dąży przede wszystkim do wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży oraz zachowania tożsamości kulturowej regionu – mówi Sylwia Radzyńska, specjalista Działu Projektów Rozwojowych z Fundacji Fundusz Współpracy.

Pierwsze spotkanie metodą peer learning obyło się w czerwcu br. Uczestnicy próbowali wówczas rozwiązywać codzienne trudności związane z pracą doradczą. Ponadto dyskutowano nad procedurami funduszu pożyczkowego TISE oraz konsultowano indywidualne biznesplany i wnioski pożyczkowe.

Warsztaty organizowane są w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej".

Więcej informacji znajduje się pod adresem: http://www.cofund.org.pl/pl/peerlearning-es

Źródło: Exacto

Czw., 15 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka