Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rada Ministrów przyjęła plan działań przeciw handlowi ludźmi

Rada Ministrów przyjęła plan działań przeciw handlowi ludźmi fotolia.pl

Rada Ministrów przyjęła dokument "Krajowy Plan Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2013-2015". To najważniejszy dokument określający zadania z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi w Polsce.

Dokument określa najistotniejsze działania o zasięgu ogólnokrajowym, które powinny zostać podjęte przez poszczególne podmioty, w tym instytucje zaangażowane w prace międzyresortowego Zespołu do Spraw Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi. Realizacja większości z zadań, wskazanych w planie, będzie miała wpływ na kształtowanie lokalnych systemów bezpieczeństwa.

Dokument składa się z sześciu części: działania prewencyjne; wsparcie i ochrona ofiar; poprawa skuteczności ścigania; podnoszenie kwalifikacji; badania dotyczące problematyki handlu ludźmi/ewaluacja działań oraz współpraca międzynarodowa.

"Krajowy Plan Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2013-2015" jest kontynuacją realizowanych od 2003 roku Krajowych Programów Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi. Dokument został przyjęty przez Radę Ministrów 20 maja br.

Z danych Centralnego Zespołu do walki z Handlem Ludźmi CBŚ KGP wynika, że w latach 2009-2011 oprócz przypadków wykorzystania seksualnego Polek w innych krajach UE (Niemcy, Holandia, Włochy), polscy obywatele byli także m.in. ofiarami pracy przymusowej.

W latach 2010-2011 policja zakończyła 41 postępowań, z czego m.in. 25 dotyczyło wykorzystania seksualnego, 8 spraw dotyczyło handlu dziećmi, 4 – pracy przymusowej. W przypadku zmuszania do żebractwa cudzoziemców w Polsce, proceder ten dotyczy głównie obywateli: Rumunii, Mołdowy, rzadziej Ukrainy, zaś sprawcami są osoby pochodzenia romskiego, obywatele Rumunii działający w zorganizowanych grupach przestępczych, którzy werbują także kobiety z dziećmi czy osoby niepełnosprawne.

Ponadto na terenie innych krajów UE (np. w Holandii czy Wielkiej Brytanii), coraz częściej dochodzi do przypadków łamania praw pracowniczych zwykle dużych grup Polaków.

Źródło: www.msw.gov.pl

Czw., 30 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: