Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rodziny zastępcze - skutki niedopełnienia obowiązku informacyjnego z art. 226 ustawy

Rodziny zastępcze - skutki niedopełnienia obowiązku informacyjnego z art. 226 ustawy fotolia.pl

Jeżeli starosta nie poinformuje osoby uprawnionej o możliwości złożenia wniosku o przyznanie świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej na zasadach i w trybie określonych w przepisach dotychczasowych, to miesięczny termin na złożenie tego wniosku nie biegnie i osoba uprawniona może złożyć taki wniosek w każdym czasie (Wyrok WSA w Lublinie z dnia 12 grudnia 2012 r. sygn. II SA/Lu 705/12).

Odmienna wykładnia przytoczonych uregulowań prowadziłaby do sytuacji, w której niedopełnienie ustawowego obowiązku nałożonego na organ administracji powodowałoby powstanie negatywnych skutków dla strony. Stanowiłoby to naruszenie wyrażonej w art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zasady demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej oraz wynikającej z art. 8 k.p.a. zasady budzenia zaufania uczestników postępowania administracyjnego do organów administracji publicznej.

Na tle powyższych uwag można sformułować ogólną zasadę, wedle której, strona nie może ponosić negatywnych konsekwencji naruszenia prawa przez organ administracji. Jeżeli organy nie rozważyły skutków prawnych niepoinformowania skarżącej przez Starostę o możliwości złożenia wniosku, o którym mowa w art. 226 ust. 5 i 6 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w kontekście biegu terminu do złożenia tego wniosku. Tym samym naruszyły nie tylko dyspozycje przepisów art. 226 ust. 5 – 8 powołanej ustawy, ale również podstawowe zasady postępowania administracyjnego, na czele z wyżej wskazaną zasadą wyrażoną w art. 8 k.p.a., a także wynikającą z art. 9 k.p.a. zasadą informowania.

Uwaga! wyrok nieprawomocny.

Źródło: Orzecznictwo NSA

Pon., 14 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel