Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Relacja z konferencji podsumowującej Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012

Relacja z konferencji podsumowującej Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012 fotolia.pl

Podczas Konferencji Podsumowującej: Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012, która odbyła się 19 grudnia w Sejmie RP, Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że rok się kończy, idea pozostaje. Idea wcielana w życie, musi być realizowana bardzo skrupulatnie, z dnia na dzień z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc, deklarując tym samym wsparcie rozwoju długofalowej polityki senioralnej.

Minister zauważył też potrzebę utworzenia parlamentu seniorów, który byłby odpowiednikiem tego, który funkcjonuje w Europie. Byłoby to ciało, które będzie opiniować, wspierać i dawać dobre wskazówki. Ta społeczność jest społecznością bardzo świadomą i wymaga swojej ponad politycznej reprezentacji-powiedział. Obecny na konferencji poseł Michał Szczerba, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, dodał, że chciałby, aby jego posiedzenia odbywały się 1 października, w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, w sali plenarnej Sejmu RP.

Marzena Breza, dyrektor nowo utworzonego Departamentu Polityki Senioralnej w MPIPS, zaznaczyła, że najistotniejszym elementem dotychczasowych działań było utworzenie Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Na konkurs, który został ogłoszony w ramach Programu przez 22 dni wpłynęło 1400 ofert. W efekcie 425 podmiotów otrzymało środki finansowe, które zostały przeznaczone na realizację projektów aktywizujących, edukacyjnych oraz zapobiegających społecznemu wykluczeniu osób starszych.

Za wzorcowe przykłady realizacji projektów lokalnych podano Gminę Gdów, gdzie powstał pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku na terenach wiejskich oraz miasto Leszno, w którym prężnie rozwijają się inicjatywy aktywizujące seniorów, jak turnieje sportowo-obronne czy koncerty oraz ekonomiczne, gwarantujące zniżki dla seniorów na zajęcia, usługi i zakupy. Wiceprzewodnicząca AGE Platform Europe Halina Potocka zachęcała uczestników konferencji, aby powielali powyższe pomysły i starali się otrzymać na nie dofinansowanie.

 


 

Europejski Rok Aktywnego Starzenia i Solidarności Międzypokoleniowej 2012 to odpowiedź Unii Europejskiej na zmiany demograficzne zachodzące na świecie oraz wynikające z nich nowe wyzwania związane z funkcjonowaniem w coraz starszym społeczeństwie. Celem projektu było upowszechnianie świadomości o wkładzie osób starszych w kształtowanie się społeczeństwa, a także poprawa ich jakości życia przez zwiększenie różnorodności oferty edukacyjnej, tworzenie warunków dla integracji wewnątrz i międzypokoleniowej, rozwój zróżnicowanych form aktywności społecznej, upowszechnianie wolontariatu, partycypacji w procesach decyzyjnych, podniesienie jakości usług społecznych, wspieranie działań na rzecz samopomocy, a także zachęcanie społeczeństwa, polityków i organizacji do podejmowania konkretnych działań z zakresu wsparcia i realizacji polityki senioralnej.

Wybór roku 2012 nie był przypadkowy. To właśnie teraz pokolenie powojennego wyżu demograficznego osiąga wiek emerytalny.

W projekcie wzięły udział kraje Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia. Polska, która w sierpniu wprowadziła Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych znalazła się wśród liderów w propagowaniu problematyki aktywnego starzenia się. W 2012 roku na projekty realizowane w ramach programu wydano 20 mln zł. W przyszłym roku ta kwota zostanie podwojona.

Źródło: informacja prasowa

Niedz., 23 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka