Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło start nowego programu "Pierwszy dzienny opiekun w gminie", który ma na celu wsparcie gmin, w których brakuje instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech. Program adresowany jest do 42% gmin w Polsce, które obecnie nie mają żadnej formy instytucjonalnej opieki dla najmłodszych, co stanowi 1046 gmin.
Celem programu jest umożliwienie rodzicom łatwiejszego łączenia życia zawodowego z rodzinnym, co w chwili obecnej jest utrudnione przez brak dostępu do żłobków czy innych instytucji opieki. poziom użłobkowienia w Polsce wynosi zaledwie 36%, co oznacza poważne wyzwanie dla rządu. Brak dostępności do opieki żłobkowej tworzy barierę terytorialną, uniemożliwiając rodzicom pełne powroty do pracy po urlopach rodzicielskich.
Dzienny opiekun to osoba z odpowiednim wykształceniem, np. pedagogicznym, która może sprawować opiekę nad pięciorgiem do ośmiorgiem dzieci. Taka forma opieki jest zbliżona do rodzinnej, co może być korzystniejsze i tańsze w małych miejscowościach w porównaniu do budowy żłobka.
Program „Pierwszy dzienny opiekun w gminie” obejmuje dwa filary finansowania:
- Jednorazowa dotacja w wysokości 300 tys. zł na dostosowanie obiektu do potrzeb małych dzieci, np. mieszkania, które zostanie przekształcone w przestrzeń dla dziennego opiekuna.
- Miesięczne dofinansowanie w wysokości do 8 tys. zł brutto na funkcjonowanie jednego dziennego opiekuna.
Łączny budżet programu to 60 milionów złotych na rok 2024, a nabór wniosków trwa do 31 sierpnia.
Więcej informacji dla zainteresowanych samorządów można znaleźć TUTAJ.
Źródło: MRPiPS