Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ABC Gospodarki Społecznej. Dobra praktyka

ABC Gospodarki Społecznej. Dobra praktyka fotolia.pl

Założyli spółdzielnie, małe firmy, znaleźli zatrudnienie. Odzyskali poczucie własnej wartości oraz wiarę w to, że jeśli się czegoś pragnie, można to osiągnąć. Ponad tysiąc osób z Małopolski uczestniczyło w projekcie, który zmienił ich życie.

Aż 1252 osoby biorą udział w projekcie „ABC gospodarki społecznej", realizowanym w województwie małopolskim. Liderem projektu jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, partnerami: Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Przed-siębiorczości i Inicjatyw Lokalnych „Stopil" w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospo-darczego „Klucz" w Kluczach. Działaniami projektowymi objęte są osoby mieszkające w Krakowie, Kluczach, Nowym Sączu, Proszowicach i Tarnowie oraz w powiatach: brzeskim, bocheńskim, olkuskim, krakowskim, nowosądeckim, proszowickim i tarnowskim.

Projekt adresowany jest do osób mających problemy z wejściem bądź powrotem na rynek pracy, spowodowane głównie trudnościami z pogodzeniem życia osobistego z zawodowym, a także do członków ich rodzin. Wsparciem objęto również Romów. Drugą grupę adresatów stanowią pracownicy instytucji pomocy społecznej i integracji społecznej oraz partnerzy społeczni i gospodarczy.

W projekcie wykorzystywany jest model trenera zatrudnienia wspieranego (TZW), stosowany już przez WUP w Krakowie w jednym z projektów EQUAL. Innowacyjność metody polega na zastosowaniu coachingu do aktywizacji zawodowej i społecznej osób długotrwale bezrobotnych. Model TZW został tym razem rozbudowany o metodologie pracy z kobietami oraz niepełnosprawnymi.

Wielu uczestników znalazło pracę lub podjęło własną działalność gospodarczą. Założono dwa Inkubatory Ekonomii Społecznej: w Kluczach i w Nowym Sączu – z filią w Piwnicznej. Z usług inkubatorów skorzystało aż 140 osób zainteresowanych prowadzeniem i założeniem przedsiębiorstw społecznych. W szkoleniach z zakresu ekonomii społecznej, zakładania i prowadzenia przedsiębiorstw społecznych uczestniczyło ćwierć tysiąca osób. W efekcie powstały spółdzielnie socjalne: „Opoka" w Kluczach, „Zdrojowianka" w Piwnicznej oraz „Nova" w Łososinie Górnej. Zawiązały się też grupy inicjatywne kolejnych podmiotów ekonomii społecznej.

Charakter samopomocowy mają stworzone w trakcie realizacji projektu stowarzyszenia: „Aktywne Wsparcie" w Nowym Sączu oraz „Klucz" w Proszo-wicach. Członkami są osoby bezrobotne, większość w wieku 50+, zamierzające poprawić swoją sytuację na rynku pracy.

Danuta Binek, koordynator merytoryczny ds. coachingu: Wsparcie udzielane przez trenera zatrudnienia wspieranego jest dostosowane indywidualnie do cech osobowości klienta. Polega na wypracowaniu w podopiecznych przekonania, że sami są autorami własnego sukcesu zawodowego. Trener wspiera rozwój ich kariery zawodowej tak długo, jak jest to konieczne, stanowiąc ogniwo w kontaktach uczestników projektu z potencjalnymi pracodawcami. Aktywnie angażuje się też w poszukiwanie miejsc pracy dla osób, którym udziela pomocy.

Janina Dulak, uczestniczka: Zyskałam przygotowanie do skutecznego poszukiwania pracy. Podjęłam pracę w październiku, a już po krótkim czasie zostałam brygadzistką. Obecnie zmieniłam miejsce zatrudnienia, gdyż znalazłam korzystniejszą ofertę. Jestem bardzo zadowolona ze zmian w moim życiu, nie tylko finansowych. Odzyskałam poczucie własnej wartości oraz wiarę w to, że jeśli się czegoś pragnie, można to osiągnąć.

Renata Basiaga, uczestniczka: Na pierwszym spotkaniu z panią trener ustaliłam, że moim najważniejszym celem jest podjęcie pracy. Określiłyśmy, jakie powinnam poczynić kroki, żeby ten cel osiągnąć. Dowiedziałam się, z jakiego rodzaju pomocy mogę skorzystać w projekcie. Możliwości jest bardzo dużo, tylko my nie o wszystkich wiemy. Zachęcam bezrobotnych, szczególnie długotrwale, do korzystania z pomocy trenera zatrudnienia wspieranego. To lepsze niż stanie w miejscu. I najważniejsze: pani trener nie bije, nie gryzie i nie daje punktów karnych. Wszystkim życzę powodzenia.

Źródło: Dobre praktyki EFS w Polsce, Projekty wyróżnione w konkursie „Dobre praktyki EFS 2010", MRR

Czw., 1 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka