Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pozostanie w rodzinie zastępczej po osiągnięciu pełnoletności. Komentarz do art. 37 cz. 1

Pozostanie w rodzinie zastępczej po osiągnięciu pełnoletności. Komentarz do art. 37 cz. 1 fotolia.pl

"Art. 37. 1. Objęcie dziecka jedną z form pieczy zastępczej następuje na okres nie dłuższy niż do osiągnięcia pełnoletności.
2. Osoba, która osiągnęła pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, może przebywać w dotychczasowej rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo placówce opiekuńczo-wychowawczej, za zgodą odpowiednio rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka albo dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia, jeżeli:


1) uczy się:
a) w szkole,
b) w zakładzie kształcenia nauczycieli,
c) w uczelni,
d) u pracodawcy w celu przygotowania zawodowego
lub
2) legitymuje się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i uczy się:
a) w szkole,
b) w zakładzie kształcenia nauczycieli,
c) w uczelni,
d) na kursach, jeśli ich ukończenie jest zgodne z indywidualnym programem usamodzielnienia,
e) u pracodawcy w celu przygotowania zawodowego."

Zasada jest pozostanie dziecka w pieczy zastępczej do czasu osiągniecia pełnoletności. Zgodnie z art. 10 kodeksu cywilnego w zw. z art. 10 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście. Przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje pełnoletność i nie traci jej w razie unieważnienia małżeństwa, chociażby przyczyną unieważnienia był brak przepisanego wieku. Ponadto z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.

Po osiągnięciu pełnoletności osoba może przebywać w dotychczasowej rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo placówce opiekuńczo-wychowawczej do czasu ukończenia 25 roku życia, pod warunkiem kontynuowania nauki. Dalsze przebywanie w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce nie oznacza, że osoba pełnoletnia nadal przebywa w pieczy zastępczej. Zgodnie z art. 1121 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek i prawo wykonywania bieżącej pieczy nad dzieckiem umieszczonym w pieczy zastępczej, jego wychowania i reprezentowania w tych sprawach, a w szczególności w dochodzeniu świadczeń przeznaczonych na zaspokojenie jego potrzeb, należą do rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka albo kierującego placówką opiekuńczo-wychowawczą, regionalną placówką opiekuńczo-terapeutyczną lub interwencyjnym ośrodkiem preadopcyjnym. Pozostałe obowiązki i prawa wynikające z władzy rodzicielskiej należą do rodziców dziecka. Powyższe oznacza, że piecza zastępcza polega na sprawowanie nad dzieckiem istotnej części władzy rodzicielskiej, a ta trwa jedynie do osiągnięcia pełnoletności. Warunkiem pozostania osoby w dotychczasowym miejscu jest uzyskanie zgody odpowiednio rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka albo dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Jak była mowa wyżej drugim warunkiem pozostania w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce jest kontynuowanie nauki.

Wśród szkół ustawa o systemie oświaty w art. 2 pkt 2 wskazuje:

  1. szkoły podstawowe, w tym: specjalne, integracyjne, z oddziałami integracyjnymi i sportowymi, sportowe i mistrzostwa sportowego,
  2. gimnazja, w tym: specjalne, integracyjne, dwujęzyczne, z oddziałami integracyjnymi, dwujęzycznymi, sportowymi i przysposabiającymi do pracy, sportowe i mistrzostwa sportowego,
  3. szkoły ponadgimnazjalne, w tym: specjalne, integracyjne, dwujęzyczne, z oddziałami integracyjnymi, dwujęzycznymi i sportowymi, sportowe, mistrzostwa sportowego, rolnicze i leśne,
  4. szkoły artystyczne.

Zakładami kształcenia nauczycieli są kolegia nauczycielskie i nauczycielskie kolegia języków obcych (art. 77 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1997 r. w sprawie zakładów kształcenia nauczycieli). Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym przez uczelnie rozumie się szkołę prowadzącą studia wyższe, utworzoną w sposób określony w tej ustawie.

Naukę u pracodawcy w celu przygotowania zawodowego reguluje art. 70 i następne ustawy o systemie oświaty oraz w stosunku do pracowników młodocianych kodeks pracy. Druga ze wskazanych sytuacji będzie jednak miała charakter absolutnie wyjątkowy w kontekście art. 37 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, z uwagi na to, że pracownikiem młodocianym jest osoba do ukończenia 18 roku życia.

Ustawa nie definiuje pojęcia kursu. W mojej ocenie należy to pojęcie rozumieć możliwie szeroko. Wydaje się również, że kurs, w kontekście art. 37 powinien mieć charakter ciągły.

Wt., 16 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel