Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Seniorzy chcą wspierać rodziny zastępcze – ciekawa inicjatywa

Seniorzy chcą wspierać rodziny zastępcze – ciekawa inicjatywa fotolia.pl

Seniorzy mają potencjał i mogą wesprzeć rodziny zastępcze – przekonują Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Maciej Zdziarski, szef portalu StarsiRodzice.pl i prezes Instytutu Łukasiewicza w apelu do Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

„Proponujemy wykorzystanie potencjału aktywnych osób 55+ w charakterze społecznego asystenta rodziny zastępczej. W naszym przekonaniu odpowiednio przeszkoleni seniorzy mogą stanowić cenne wsparcie dla rodzin zastępczych, dzieląc się doświadczeniem życiowym, wiedzą na temat wychowania dzieci, a także pełniąc rolę ogniwa pośredniczącego między rodziną zastępczą a instytucjami polityki społecznej, takimi jak Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie” – można przeczytać w liście.

Autorzy apelu do Ministra Pracy i Polityki Społecznej podkreślają, że w osobach starszych tkwi niewykorzystany potencjał: doświadczenie, wolny czas, chęć pomocy słabszym, a często także odpowiednie wykształcenie i kompetencje (np. w przypadku emerytowanych nauczycieli czy pielęgniarek). Pomoc seniorów dla rodzin zastępczych na zasadzie wolontariatu może okazać się korzystna dla obu stron: wychowankowie i rodziny otrzymają nieocenione wsparcie, a starsi wolontariusze poczują się potrzebni i docenieni. Pomysł dobrowolnej pracy seniorów na rzecz rodzin zastępczych to praktyczna realizacja idei solidarności międzypokoleniowej – obecnej w projekcie „Dziadkowie to skarb!”, realizowanym przez Instytut Łukasiewicza pod patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Seniorzy, którzy zaangażowaliby się w wolontariat na rzecz rodzin zastępczych, mogliby uzupełnić funkcjonujące obecnie systemowe rozwiązania, oparte na działalności pracowników socjalnych, asystentów rodziny oraz opiekunów. Jak przekonują pomysłodawcy inicjatywy, po odpowiednim przeszkoleniu osoby starsze z powodzeniem mogłyby się realizować w działaniach na rzecz rodzin zastępczych.

Sygnatariusze listu zwracają uwagę, że duża część osób po przejściu na emeryturę wciąż chce być aktywna. Świadczy o tym chociażby ogromne zainteresowanie i zaangażowanie w działalność Uniwersytetów Trzeciego Wieku. „Wśród osób starszych, na wcześniejszej emeryturze, można znaleźć tysiące ludzi w pełni sprawnych fizycznie, intelektualnie i społecznie. Wielu z nich szuka aktywności, która pozwoliłaby im zachować relacje społeczne i dała poczucie, że są potrzebni” – przekonują Wiesława Borczyk i Maciej Zdziarski.

Źródło: www.www.postawnarodzine.pl

Pon., 8 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna