Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Procedowanie ustawy o rewitalizacji Odry bez głosu samorządów. Przedstawiciel ZPP wyraża opinię w Sejmie

Procedowanie ustawy o rewitalizacji Odry bez głosu samorządów. Przedstawiciel ZPP wyraża opinię w Sejmie fotolia.pl

W Sejmie jest procedowany rządowy projekt ustawy o rewitalizacji Odry. Choć częściowo dotyczy ona zadań samorządów, rząd nie skierował jej pod obrady Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Głos w tej sprawie zabrał na posiedzeniu komisji sejmowych przedstawiciel Związku Powiatów Polskich.

6 lipca w Sejmie połączone komisje Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rozpatrywały szczegółowo projekt ustawy o rewitalizacji Odry. Nie było niespodzianki, że większość rządowa przeforsowała poparcie dla ustawy przez komisje.

W ocenie wielu organizacji pozarządowych, ustawa, która tak naprawdę wykracza poza kwestie rewitalizacji rzeki dotkniętej w zeszłym roku katastrofą ekologiczną, nie przeszła normalnego trybu konsultacji społecznych. Z perspektywy samorządowej szczególnie dziwi pominięcie trybu konsultacji w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, zwłaszcza, że ustawa nakłada pewne obowiązki na starostów, prezydentów i marszałków (będą musieli dokonać obowiązkowego przeglądu pozwoleń zintegrowanych w obszarze zlewni Odry) oraz administracji architektoniczno-budowlanej.

W obradach brał udział przedstawiciel Związku Powiatów Polskich, który wyraził uwagi wobec powyższych przepisów. Na koniec posiedzenia podsumował natomiast tryb jaki przyjęła administracja rządowa w pracach nad projektem.

- Chciałbym zaznaczyć, że stronie samorządowej nie podoba się procedowanie tej ustawy w ten sposób, to znaczy my nie uważamy, żeby odbyły się konsultacje społeczne. Po to jest powołana Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego żeby tego typu były opiniowane przez stronę samorządową. Powinno to najpierw zostać przedłożone do KRWiST, potem powinniśmy wydać opinię, parlamentarzyści mają prawo też wiedzieć, co na ten temat sądzi strona samorządowa, organy samorządu terytorialnego, żeby pozytywnie lub negatywnie ocenić dany projekt. Apelujemy by tego typu projekty były najpierw przedstawiane w szerokich konsultacjach publicznych, społecznych, obejmujących także mechanizmy Komisji Wspólnej – powiedział Adrian Pokrywczyński, ekspert Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich.

Przedstawiciel ZPP zauważył też, że znaczna część przepisów powinna być procedowana jako oddzielna ustawa, gdyż dotyczy nowelizacji Prawa wodnego. W ramach tych przepisów m.in. ma zostać powołana „policja wodna” w postaci Inspekcji Wodnej – umundurowanej i uzbrojonej służby w ramach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Stanowisko Związku Powiatów Polskich skierowane do posłów w sprawie projektu ustawy można przeczytać TUTAJ.

Pt., 7 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka