Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Refundacja kosztów kształcenia pracownika młodocianego bez konieczności zdania egzaminu. Znamy poselski projekt ustawy

Refundacja kosztów kształcenia pracownika młodocianego bez konieczności zdania egzaminu. Znamy poselski projekt ustawy fotolia.pl

Grupa posłów Koalicji Polskiej złożyła do laski marszałkowskiej projekt ustawy zmieniającej Prawo oświatowe.

Założenia nowelizacji dotyczą tego, aby refundacja kosztów kształcenia pracownika młodocianego możliwa była bez konieczności zdania przez niego egzaminu.

W aktualnym stanie prawnym pracodawcy, który zawarł z młodocianym pracownikiem umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje pomoc materialna w formie refundowania kosztów jej wynagradzania oraz dofinansowania kosztów kształcenia. O przyznaniu dofinansowania decyduje wójt (burmistrz, prezydent miasta) w drodze decyzji po stwierdzeniu spełnienia określonych warunków, do których należą:

  • zawarcie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,
  • posiadanie przez pracodawcę kwalifikacji do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych,
  • ukończenie przez młodocianego pracownika nauki zawodu oraz zdanie egzaminu czeladniczego lub zawodowego, zaś w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy – ukończenie tego przyuczenia oraz zdanie egzaminu.

W uzasadnieniu do projektowanej ustawy zmieniającej wskazano, że o dofinansowaniu kosztów powinno decydować samo odbycie cyklu nauki zgodnie z zawartą umową z młodocianym pracownikiem. Zdarzają się bowiem sytuacje, że uczniowie z różnych przyczyn nie przystępują do egzaminu i wówczas pracodawca pozostaje bez dofinansowania kosztów kształcenia pomimo, że poniósł konkretne wydatki, co zniechęca pracodawców do przyjmowania uczniów na naukę zawodu.

Efekt w postaci możliwości refundacji ww. kosztów bez konieczności zdania egzaminu projektodawcy chcą osiągnąć poprzez dokonanie odpowiednich zmian w art. 122 ust. 1 pkt 2 i 3 Prawa oświatowego. Nowelizacja miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Należy jednak zwrócić uwagę na niekonsekwencję projektodawców, bowiem nie zauważono, że zgodnie z obowiązującym art. 122 ust. 7 ustawy, dofinansowanie jest przyznawane na wniosek pracodawcy złożony w terminie 3 miesięcy od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzaminu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3. Do wniosku należy dołączyć:

  1. kopie dokumentów potwierdzających spełnienie warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1;
  2. kopię umowy o pracę z młodocianym pracownikiem zawartej w celu przygotowania zawodowego;
  3. kopię odpowiednio dyplomu, certyfikatu lub świadectwa, potwierdzającego zdanie egzaminu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, albo zaświadczenie potwierdzające zdanie tego egzaminu.

Zatem, skoro projekt zakłada refundację kosztów kształcenia bez konieczności zdania egzaminu, to odpowiednich zmian wymaga również art. 122 ust. 7 Prawa oświatowego, w szczególności w zakresie skreślenia pkt 3.

Z treścią projektu można zapoznać się tutaj.

Czw., 23 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak