Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Janosikowe” tematem sejmowej podkomisji

„Janosikowe” tematem sejmowej podkomisji fot.canva

W środę 8 marca br. na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej finansów samorządowych Ministerstwo Finansów przedstawiło informację na temat wpływów i wydatków na poszczególnych poziomach jednostek samorządu terytorialnego w ramach mechanizmu korekcyjno-wyrównawczego (tzw. „janosikowego”).

Dane przedstawione przez pana Marka Wiewiórę, dyrektora Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Finansów, kształtują się następująco.

Gminy

Łączna kwota wpłat gmin zaplanowana na 2023 r. wyniesie prawie 995 mln zł. Dla porównania w 2022 r. było to 814 mln zł.

W bieżącym roku wpłat „janosikowego” dokona 96 gmin, przy czym w roku ubiegłym liczba ta wynosiła 99 gmin.

MF wskazało, że wpłaty od gmin są przeznaczone na część subwencji równoważącej. Została ona ustalona na poziomie ok. 493 mln zł, a w 2023 r. otrzymają ją 1503 gminy.

Pozostała kwota, tj. 502 mln zł nie została przeznaczona na część równoważącą subwencji. Zasila ona rezerwę subwencji ogólnej dla JST. Środki z tej części są dzielone przez MF w uzgodnieniu ze stroną samorządową.

Powiaty

W 2023 r. w zakresie wpłat powiatów miała miejsce jednorazowa zmiana. Stosownie do art. 35 ustawy okołobudżetowej na rok 2023, wpłat do budżetu państwa z przeznaczeniem na część równoważącą subwencji ogólnej dokonują powiaty o wskaźniku większym niż 120% wskaźnika Pp. Zmiana ta została dokonana z inicjatywy Związku Powiatów Polskich.

Kwota wpłat w 2023 r. wyniesie prawie 1,5 mld zł. Wpłatę uiści 28 powiatów, a otrzyma ją 370 z nich.

MF zauważył, że gdyby nie doszło do powyższej zmiany, to wpłat dokonywałoby 46 powiatów, a kwota wniosłaby 1 mld 791 mln zł.

Województwa

W 2023 r. zaplanowana kwota wpłat wyniesie 1 mld 169 mln zł, której dokona województwo mazowieckie. W stosunku do ubiegłego roku jest ona wyższa o 32%.

Wpłaty „janosikowego” dokonywane przez woj. mazowieckie są przeznaczone na część równoważącą subwencji ogólnej. W 2023 r. otrzyma ją 14 województw.

Resort finansów poinformował również, że łączna kwota wpłat wszystkich JST zaplanowana na 2023 r. wyniesie 3 mld 671 mln zł, co jest kwotą wyższą o 6,5% w stosunku do roku ubiegłego.

Dyrektor Wiewióra przekazał również, że głównym mechanizmem wyrównywania dysproporcji dochodowych jest wciąż budżet państwa poprzez część wyrównawczą subwencji ogólnej.

W 2023 r. wyniesie ona:

  • dla gmin 10,5 mld zł – jest to o 10% więcej niż w 2022 r.;
  • dla powiatów 2,9 mld zł – stanowi to wzrost o 2% w stosunku do 2022 r.;
  • dla województw 3,2 mld zł – co również stanowi wzrost o 36% w stosunku do 2022 r.

Poseł Waldy Dzikowski (przewodniczący podkomisji) poinformował, że w kwietniu br. podkomisja ponownie podejmie temat „janosikowego”.

W posiedzeniu podkomisji uczestniczyli przedstawiciele Związku Powiatów Polskich.

Retransmisję posiedzenia można obejrzeć tutaj 

Czw., 9 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak