8 lutego br. połączone Komisje Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zapoznały się ze Stanowiskiem Prezydium Polskiej Akademii Nauk z dnia 20 września 2022 r. w sprawie polityki przestrzennej państwa i planowania przestrzennego na poziomie kraju wraz z raportem opracowanym przez Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN.
Przedstawiciele PAN przedstawili genezę, kalendarium i główne założenia swoich opracowań. Podkreślili również, że przestrzeń jest dobrem wspólnym najwyższej wagi, lecz problemem jest faktyczny brak planowania przestrzennego na poziomie kraju. W związku z tym opracowany raport definiuje podstawowe długookresowe wartości oraz cele zagospodarowania przestrzennego Polski.
Dokonana w 2020 r. nowelizacja ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju doprowadziła do uchylenia jedynego dokumentu określającego organizację przestrzenną państwa, jakim była obowiązująca od 2011 r. Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK 2030). Jednocześnie przewidywany w ustawie nowy zintegrowany dokument (Koncepcja Rozwoju Kraju 2050) nie powstał.
Według PAN krajowej koncepcji potrzebują również samorządy, aby zgodnie z zasadą subsydiarności, móc prowadzić efektywną politykę przestrzenną.
Autorzy stanowiska liczą, że opracowany dokument zostanie wykorzystany w dyskusji nad przyszłością polityki rozwoju w Polsce, także w ramach prac nad KRK 2050.
Przypomnieć należy, że stanowisko i raport PAN były omawiane również podczas styczniowego spotkania w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, poświęconego polityce przestrzennej państwa i planowania przestrzennego na poziomie kraju oraz KRK 2050. Pisaliśmy o tym tutaj.
Na posiedzeniu komisji obecni byli przedstawiciele Związku Powiatów Polskich.
Z treścią stanowiska Prezydium PAN można zapoznać się tutaj, a z retransmisją posiedzenia tutaj.