Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wiatraki przyspieszyły w Sejmie

Wiatraki przyspieszyły w Sejmie fotolia.pl

Za jednym zamachem skierowano sześć projektów nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej do prac w sejmowych komisjach.

13 stycznia 2023 r. na stronach sejmowych poinformowano, że do Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej skierowano sześć projektów ustaw, które wniesiono w celu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Jeden z nich jest rządowy, dwa senackie, a pozostałe – poselskie. Najstarszy jest jeszcze z 2021 r., ostatni – z grudnia ubiegłego roku.

Najczęściej powtarzającym się celem projektów jest likwidacja lub modyfikacja tzw. zasady 10H tj. wymogu posadowienia elektrowni wiatrowej od zabudowań w minimalnej odległości wynoszącej dziesięciokrotność wysokości wiatraka. Był to główny zarzut w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów.

Skierowanie projektów do komisji to nagłe przyspieszenie prac nad zmianą ustawy wiatrakowej. W opinii przesłanej do Sejmu i dotyczącej ostatniego z projektów z grudnia 2022 r., Związek Powiatów Polskich zwrócił uwagę, że w lasce marszałkowskiej znajdowało się już kilka projektów w tym zakresie, którym nie nadano nawet numeru druku. Był wśród nich nawet projekt rządowy złożony w lipcu 2022 r. ZPP zasugerował żeby wszystkie projekty zostały w końcu skierowane do prac i były rozpatrywane wspólnie, po to by wykształcono z nich wspólną wersję nowelizacji. W ocenie Związku być może pozwoli to na odblokowanie potencjału inwestycyjnego w zakresie elektrowni wiatrowych przy zachowaniu bezpieczeństwa i komfortu okolicznych wspólnot lokalnych, a także miejscowej przyrody. Widocznie apel przyniósł zamierzone skutki.

Projekty można znaleźć na stronach sejmowych pod numerami druków od 2937 do 2942.

Sob., 14 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński