Grupa posłów złożyła w Sejmie interpelację w sprawie konieczności podjęcia działań mających na celu rozwiązanie problemu unikania opłat za odpady.
Jak wskazano, opublikowany końcem listopada br. raport Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego pn. „Gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2020 r. Sprawozdania marszałków województw” ujawnił ogromny problem, z którym zmaga się niemal cały kraj. Według danych zaprezentowanych w raporcie 7 mln Polek i Polaków unika uiszczania opłat za odpady.
W związku z powyższym posłowie zwrócili się do MKiŚ o odpowiedź, czy ministerstwo podejmuje działania mające na celu ograniczenie zjawiska unikania opłat za odpady? Jeżeli tak, proszę o wskazanie tych działań?
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Edward Siarka zauważył, że w związku z postulatami jednostek samorządu terytorialnego, ustawą z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach (Dz. U. z 2021 r. poz. 1648) dodano w art. 6o ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ust. 1a, zgodnie z którym wójt, burmistrz lub prezydent miasta w celu weryfikacji złożonych deklaracji może wykorzystać informacje i dane znajdujące się w jego posiadaniu oraz posiadaniu gminnych jednostek organizacyjnych, w tym przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
Powyższe rozwiązanie ma na celu umożliwienie weryfikowania przez gminy danych podanych w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ze stanem faktycznym (w tym np. ile osób zamieszkuje w danej nieruchomości).
Ponadto rada gminy w uchwale dot. wzoru deklaracji, może określić wykaz dokumentów potwierdzających dane zawarte w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Źródło: www.sejm.gov.pl