7 kwietnia 2022 roku w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Głównymi tematami rozmów była pomoc sportowcom - obywatelom Ukrainy oraz pomoc podmiotom sportowym, które utraciły możliwość prowadzenia działalności w obszarze sportu w związku z wojną na Ukrainie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa oraz przewodniczący związków sportowych.
W spotkaniu stronę rządową reprezentował Sekretarz Stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy wraz ze współpracownikami. Ministerstwo wskazało, że wśród uchodźców, do Polski przybyli sportowcy w różnym wieku oraz stopniu zaawansowania. Dla dzieci i młodzieży powrót do treningów byłby dobrym sposobem na poradzenie sobie z traumą, a dla sportowców profesjonalnych, możliwością wykonywania zawodu. Wskazano, że od 10 marca działa specjalna infolinia dla sportowców z Ukrainy, która koordynuje organizację treningów w Polsce oraz bezpieczny pobyt w naszym kraju. Szczegółowe informacje oraz kontakt dostępny jest pod linkiem: infolinia dla sportowców z Ukrainy.
Wspomniano też o inicjatywie Polskich Związków Sportowych, które po wykluczeniu Federacji Rosyjskiej z międzynarodowego współzawodnictwa, złożyły propozycje do przejęcia organizacji międzynarodowych mistrzostw planowanych na terenie Rosji. Do takich działań chętne są Polski Związek Piłki Siatkowej, Polski Związek Rugby oraz Polski Związek Szermierczy.
Padły również sugestie, żeby dzieciom z Ukrainy zapewnić poczucie bezpieczeństwa poprzez integrację sportową wraz z rówieśnikami polskimi. Apelowano, aby nie tworzyć oddzielnych drużyn typowo ukraińskich, a starać się wymieszać młodzież.
Naczelnik Wydziału Sportu Wyczynowego – Anna Kuder rozwiała wątpliwości i wskazała, że Ukraińcy mają możliwość udziału w różnego rodzaju rozgrywkach o Puchar Polski. Możliwa jest oddzielna klasyfikacja dla Polaków, a oddzielna dla uczestników międzynarodowych.
Piotr Szefer – Dyrektor Biura Zarządu PZPN wskazał, że w ich organizacji podjęto uchwałę, która zrównała zawodników z Ukrainy z obywatelami Unii Europejskiej. Wyeliminowało to szereg trudności z liczbą dopuszczalnych zawodników spoza UE na meczach. Wyregulowano też istotną kwestię związaną z dopuszczaniem do rozgrywek dzieci za zgodą obojga opiekunów prawnych. Aktualnie zawodnik może być dopuszczony do meczu na podstawie zgody jednego z opiekunów prawnych.
Ze strony kilku związkowców padły też apele o uregulowanie kwestii związanych z podmiotami kierującymi halami sportowymi, które aktualnie są zaadaptowane na tymczasowe miejsca noclegowe dla uchodźców. Przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą, a także kulturową oraz społeczną na terenie takich hal, zostali wyłączeni z zarobku. Zaznaczono jednak, że widoczny jest częściowy spadek, jeśli chodzi o obłożenie tych obiektów, ten problem systematycznie się sam rozwiązuje. Zapewniono, że w momencie rozliczania projektów, których stroną umowy jest Ministerstwo, właściciele nie będą stratni. Rząd weźmie pod uwagę i rozpatrzy pozytywnie sprawy przedsiębiorców, których obiekty są wyłączone z użytkowania.