Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kto może zostać koronerem? – jest projekt ustawy

Kto może zostać koronerem? – jest projekt ustawy fotolia.pl

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych – projekt ten przewiduje długo wyczekiwane zmiany w zakresie wprowadzenia instytucji koronera. Koronerzy mają odciążyć lekarzy POZ z obowiązku stwierdzania zgonów.

Zgodnie z przepisami koronerem może zostać lekarz z prawem wykonywania zawodu w Polsce, który powinien posiadać specjalizację z zakresu medycyny sądowej, patomorfologii, anestezjologii i intensywnej terapii, medycyny ratunkowej albo z co najmniej 3-letnim stażem pracy w zawodzie lekarza oraz odbył szkolenie w zakładzie medycyny sądowej uczelni medycznej, koronerem może zostać także lekarz będący w trakcie specjalizacji z zakresu medycyny sądowej lub patomorfologii, po ukończeniu 2. roku szkolenia specjalizacyjnego i uzyskaniu zgody kierownika specjalizacji.

Koronerowi - za każdorazowe stwierdzenie zgonu, sporządzenie protokołu i karty zgonu - przysługiwać będzie wynagrodzenie w wysokości 15 proc. przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS za poprzedni rok.

Projekt ustawy przewiduje także wprowadzenie Elektronicznych Kart Zgonu i elektronicznej karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu. Proponowane przepisy mają także doprecyzować przepisy dotyczące przewożenia zwłok, lokalizacji cmentarzy oraz wprowadzić elektroniczne księgi cmentarne. Zmiany mają ułatwić Inspekcji Sanitarnej dokonywanie kontroli cmentarzy, krematoriów i przedsiębiorców prowadzących działalność w branży pogrzebowej.

Projekt wprowadza jednoznaczne definicje, zakresu podmiotowego i przedmiotowego prawa do organizacji pochówku, prawa rezerwacji miejsca pochówku oraz prawa do grobu. Uregulowano w nim zasady postępowania ze zwłokami, szczątkami ludzkimi i popiołami ludzkimi - w tym w szczególności możliwości dokonywania pochówków poza cmentarzami, zasad postępowania na cmentarzach i w krematoriach, a także, co ciekawe pogrzebów na morzu.

Z całością projektu można zapoznać się tutaj.

Wygląda na to, że stałe wnioskowanie przez Związek Powiatów Polskich może przynieść w końcu konkretne rozwiązanie.

Czw., 30 Wrz. 2021 1 Komentarz Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek

Komentarze

Imię
0 # Imię 2021-11-02 15:02
Proponuję jeszcze na niektórych nagrobkach, winnych przestępczego procederu mind control, pisać 'winny zbrodni kontroli umysłu'
| | |