Sejm na wniosek ministerstwa rozwoju znowelizował w lipcu ustawę dotyczącą wdrażania programów operacyjnych polityki spójności. W konsekwencji wszystkie programy muszą przejść dostosowanie do nowych warunków. Obecnie trwa wprowadzanie zmian przez poszczególne instytucje zarządzające i komitety monitorujące.
O szczegółach nowelizacji ustawy wdrożeniowej pisaliśmy kilkakrotnie, ostatni raz tutaj. Z punktu widzenia wnioskodawcy ważne jest to, że po pierwsze nie będzie już kryteriów formalnych, zostaną one zastąpione warunkami formalnymi, sprawdzanymi przy złożeniu wniosku. Drugą istotną zmianą jest to, iż obecnie projekt będzie mógł być poprawiany w zakresie zgodności z kryteriami merytorycznymi. Mówi o tym zmieniony art. 45 w ust. 3 "W trakcie oceny spełnienia kryteriów wyboru projektów, na wezwanie właściwej instytucji, wnioskodawca może uzupełnić lub poprawić projekt w części dotyczącej spełniania kryteriów wyboru projektów w zakresie określonym w regulaminie konkursu, jeżeli zostało to przewidziane w przypadku danego kryterium. Uzupełnienia lub poprawienia projektu może dokonać, za zgodą wnioskodawcy, komisja oceny projektów. Właściwa instytucja w trakcie uzupełniania lub poprawiania projektu zapewnia równe traktowanie wnioskodawców".
Instytucje zarządzające poszczególnymi programami operacyjnymi, zarówno krajowymi, jak i regionalnymi, wprowadzają do opisu poszczególnych fiszek konkursów planowanych na 2018 r. zmiany umożliwiające wprowadzanie we wnioskach poprawek mankamentów zidentyfikowanych w trakcie kolejnych etapów oceny. Szczegóły dotyczące wprowadzania do wniosków poprawek będą określane w regulaminach konkursów. Na bieżącej rundzie posiedzeń komitetów monitorujących programy krajowe przyjmowane są również zmiany w kryteriach wyboru projektów. Pisaliśmy o tym tutaj.