Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O trzeźwości narodu

O trzeźwości narodu .

Wzrost popularności alkoholu, skutki zdrowotne jego spożywania, waga problemu alkoholizmu, rola samorządów w wychowaniu w trzeźwości – to niektóre z zagadnień poruszonych podczas konferencji „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”, która odbyła się 26 maja br. w Sejmie.

Spotkanie zorganizował Parlamentarny Zespół ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Wydarzenie było objęte honorowym patronatem marszałka Sejmu.

- Alkoholizm to nie tylko wymiar indywidualnych tragedii, ale też sprawa wspólnoty narodowej, sprawa o wymiarze ogólnopaństwowym – mówił Marek Kuchciński, marszałek Sejmu.

Marszałek wspomniał również o uchwale podjętej 9 marca br. przez Sejm w sprawie zwiększenia troski o trzeźwość narodu. Posłowie zaapelowali w niej do rządu, samorządów, Kościołów, związków wyznaniowych i organizacji pozarządowych o podjęcie w 2017 r. systematycznych działań w tym temacie. Trzeźwość daje także wolność i możliwość działania. - Tylko trzeźwy naród jest w stanie odpowiedzialnie zadbać o swoją przyszłość – zauważał Marek Kuchciński.

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia zwracał uwagę na to, że alkohol jest coraz bardziej popularny, gdyż można go kupić w wielu miejscach, a jego cena jest coraz niższa. Mówił ponadto o negatywnych sutkach zdrowotnych, jakie wywołuje nadmierne spożywanie alkoholu – chorobach i zaburzeniach psychicznych.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej zwracał uwagę na konieczność uświadamiania społecznych skutków alkoholizmu i właściwie prowadzoną profilaktykę, w której - obok rządu i samorządu - ogromną rolę do odegrania mają organizacje pozarządowe. Potrzebne jest pokazywanie dobrych przykładów. Jak zaznaczał wiceminister, także resort rodziny spełnia określone zadania w tym temacie, np. w obszarze pomocy społecznej czy przeciwdziałania przemocy domowej.

Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży podkreślała, że walka z uzależnieniem od alkoholu jest wspólnym zadaniem wszystkich, także polityków i samorządów. Zaznaczała, że lepiej jest zapobiegać problemowi niż leczyć jego skutki. Przypominała, że zadaniem samorządów jest tworzenie gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Jednocześnie zwracała uwagę, że w organach tych powinny zasiadać osoby, które faktycznie chcą zająć się problemem, co nie zawsze ma miejsce.

Uczestnicy spotkania rozmawiali także o potrzebie stworzenia Narodowego Programu Trzeźwości. Jego celem miałaby być pokoleniowa zmiana podejścia Polaków do kwestii nadużywania alkoholu. Dziś bowiem zbyt często spotykamy się ze społecznym przyzwoleniem dla picia alkoholu. Poruszony został problem rodzin osób nadużywających alkoholu.

Pt., 2 Czrw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska