Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Sejmie o Asystentach Rodziny

W Sejmie o Asystentach Rodziny fotolia.pl
Na ostatnim posiedzeniu Komisji Kontroli Państwowej pojawił się temat Asystentów Rodziny. Temat ten nie jest przypadkowy ponieważ jest to pokłosie raportu NIK o wynikach kontroli, która została przeprowadzona jeszcze, gdy funkcja ta nie była obligatoryjnym zadaniem Gminy. Głównym podsumowaniem raportu jest teza postawiona przez przedstawiciela NIK, że instytucja asystenta jest bardzo ważna i może być bardzo efektywna, jednak wymaga stosunkowo prostych zmian, które ją usprawnią. 
 
Raport jak wspomniano był wykonywany w okresie wdrożeniowym, dlatego czynniki kształtują się obecnie inaczej jednak główne problemy, które są opisane w raporcie nie zmieniły się. Można nawet pokusić się o tezę, że będzie gorzej. Główny problem, który jest zauważalny to brak odpowiednich środków  finansowych, nie zapewniają one trwałych podstaw funkcjonowania tej instytucji. Spowodowane było to w okresie, którego dotyczy raport, poprzez późne uruchomienie środków na ten cel. Zadanie to było pokrywane ze środków własnych gminy, jednak mogły się one starać od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o dofinansowanie. Program dofinansowujący będzie trwał tylko do 2017 roku, po tym okresie gminy zostaną pozostawione same sobie.
 
Innymi ważnymi kwestiami w ramach raportu jest brak współpracy odpowiednich ministerstw zajmujących się sprawami rodziny, prowadzi to do braku koordynacji działań Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości, które odpowiada za kuratorów sądowych. Ta grupa pełni podobne funkcje jak Asystenci Rodziny jednak nie ma jasnego podziału zadań w przypadku pracy dotyczącej tej samej rodziny.
 
NIK uważa również, że należy wprowadzić standardy praktyk dla tej grupy zawodowej. Pozwoliłoby to na usystematyzowanie zarówno dokumentacji jaką muszą prowadzić Asystenci Rodziny jak i wypracowanie samych standardów pracy z rodziną. Posłowie odnosząc się do raportu podkreślali jak ważne jest odciążenie od zadań administracyjnych tej grupy zawodowej. Powinni oni postawić przede wszystkim na pracę z rodziną, bo raport obrazuje skuteczność ich działania. Na posiedzeniu swoje podsumowanie przedstawił tez pracownik naukowy, który od wielu lat zajmuje się praktyką asystentów rodziny.
 
Postulaty tej grupy to przede wszystkim:
  • umożliwienie organizacjom pozarządowym na równych zasadach prowadzania tego zdania
  • profilaktyka pracy z rodziną, a odstąpienie od funkcji interwencyjnej 
  • zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę z superwizją i wtedy zwiększenie obciążenia dotyczącego ilości rodzin
  • ustalenie zasad dotyczących obligatoryjnej dokumentacji, która musi prowadzić pracownik. 
Pt., 9 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk