Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ustawa o osobach starszych po pierwszym czytaniu

Ustawa o osobach starszych po pierwszym czytaniu fotolia.pl
Jak informowaliśmy nie tak dawno (TUTAJ) do Sejmu trafił komisyjny projekt ustawy o osobach starszych.
Odbyło się pierwsze czytanie w Komisji Polityki Senioralnej, jednak nie bez problemów. Projekt jest dorobkiem ostatnich posiedzeń Komisji, dlatego do prac przystąpiono niezwłocznie, by projekt został uchwalony już na najbliższym posiedzeniu Sejmu. 
Posłowie jednak mieli wątpliwości co do braku oficjalnego stanowiska rządu. Warto podkreślić, że projekt właśnie na Radę Ministrów nakłada nowe obowiązki. Dużo wątpliwości wywołały zapewniania przedstawicielki Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, która mówiła że stanowisko będzie pozytywne, bo ustawa wpisuję się w politykę senioralną państwa.

Po burzliwej dyskusji na ten temat, posłowie przeszli do pracy nad szczegółowymi zagadnieniami projektu. Kontrowersje wzbudził już sam tytuł ustawy, posłowie mieli pytania, czy jest on zgodny z techniką prawodawczą. Nie odzwierciedla on bowiem zawartości merytorycznej projektu. Wątpliwości jednak nie podzieliło Biuro Legislacji, które uznało że tytuł powinien najzwięźlej określać jej przedmiot i w tym wypadku tak jest. W wyniku prac zaszły pewne zmiany doprecyzowujące projekt i dwie główne zmiany merytoryczne.

Pierwsza z nich dotyczy terminu przedstawiania informacji przez Radę Ministrów. Zrezygnowano z terminu, który mówił o końcu września na rzecz 31 października. Chodzi przede wszystkim o dodatkowy czas na opracowanie danych, które są przekazywane przed samymi wakacjami albo już we wrześniu. Bez tych danych obraz byłby niepełny, a przedłużenie terminu daje większą możliwość na opracowanie wszystkich danych na których zależało twórcom ustawy.
Druga zmiana związana jest z terminem wejścia w życie aktu, początkowo określany był na 14 dni od ogłoszenia. W zaproponowanej poprawce termin wejścia w życie to 1 stycznia 2016 roku i wynika właśnie z uwagi na nałożenie nowych obowiązków na Radę Ministrów. 
Śr., 2 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk