Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obowiązkowe Powiatowe Rady Pożytku Publicznego - już tylko podpis Prezydenta

Obowiązkowe Powiatowe Rady Pożytku Publicznego - już tylko podpis Prezydenta fotolia.pl
Wszystko wskazuje na to, że obowiązkowym stanie się powoływanie Powiatowych Rad Działalności Pożytku Publicznego. Zmiana ustawy trafiła już do podpisu Prezydenta RP. Senatorowie również pozostawili Rady jako obowiązkowe. Należy zaznaczyć, że do tej pory Rady były fakultatywne, Związek Powiatów Polskich od początku postulował pozostawienie dotychczasowych regulacji w tym zakresie, jednak nie spotkało się to z akceptacją ze strony parlamentu. 
 
Zmiana przyczynić się ma do  zagwarantowania większego wpływu członków rad na działania podejmowane przez lokalny samorząd. Czy tworzenie obowiązkowych rad na każdym szczeblu wzmocni współpracę? Można ku temu mieć pewne wątpliwości, samorząd zostanie obarczony nowym obowiązkowym, podmiotem konsultacyjnym, który to będzie tworzony na wspólny wniosek już 5 organizacji. Dla przypomnienia na szczeblu wojewódzkim na wniosek 50 organizacji. Wydaje się to zdecydowaną dysproporcją szczególnie, że ustawodawca nie brał pod uwagę możliwości powiększenia tego grona dla powiatu, tylko zakwalifikował samorząd powiatowy wraz z samorządem gminnym.
 
Czy 5 organizacji, które złożą wniosek to reprezentatywna grupa? Oczywiści do Rady mogą wstąpić inne organizację, które nie podpisały się pod wnioskiem ale w niektórych powiatach, gdzie liczebności organizacji jest mała lub organizacje nie chcą się aktywizować w ten właśnie sposób Rada będzie składała się z przedstawicieli 5 organizacji. W przypadku gmin we wspomnianych przypadkach również ten problem może się pojawić. Tylko, czy organizację będą korzystać z takiej formy współpracy? Należy jak najbardziej popierać takie Rady, tylko czy muszą być one obowiązkowe? Ewentualnie, czy tak mała liczba organizacji, która teoretycznie może być w takiej Radzie, będzie miała faktyczny głos całego środowiska? Wszystko zależy od lokalnych uwarunkować i właśnie lokalnych organizacji. 
 
Członkowi Rad nie pobierają wynagrodzenia za swoją pracę, bo jest ona związana z pewną formą ich dobrej woli, jednak cała organizacja zwołania posiedzenia już obarczy samorząd, co należy mieć szczególnie na uwadze w aspekcie finansowym. W przypadku nie powołania Rady na wniosek  organizacji, będzie możliwość odwołania się do Sądu Administracyjnego, który to może nakazać organowi nadzoru wykonanie niezbędnych czynności na rzecz skarżącego, na koszt i ryzyko powiatu lub gminy. Czy ta zmiana pozwoli na stworzenie większej ilości Rad? Czy samorząd zgodnie z deklaracjami posłów faktycznie bronił się przed ich powoływaniem? Wydaje się, że nie bo istnieje bardzo wiele samorządów, które stawiają na współprace z organizacjami nie tylko poprzez Rady. Teraz środki będą musiały trafić na organizację  techniczną Rady podczas jej posiedzenia, przez to środki nie trafią na inne formy współpracy samorządu z organizacjami.  
Pt., 14 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk