Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kto może ubiegać się o mieszkania z TBSów? Poszerzenie kręgu uprawnionych

Kto może ubiegać się o mieszkania z TBSów? Poszerzenie kręgu uprawnionych fotolia.pl

Sejmowe Komisje Infrastruktury i Finansów Publicznych rozpatrywały poprawki do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. O projekcie pisaliśmy w DWW we wcześniejszych artykułach.

Wprowadzone poprawki

Posłowie zgłosili dwie istotne poprawki. Pierwsza z nich dotyczyła podwyższenia maksymalnej kwoty partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w przypadku dofinansowania zwrotnego z BGK z 20 % do 25 % (tzw. wkład własny). W ocenie posłów zgłaszających poprawkę, taka regulacja wpłynie na powiększenie grupy osób uprawnionych do ubiegania się o lokale mieszkalne wybudowane w oparciu o rozwiązania przewidziane w ustawie.

Druga poprawka zmienia kryteria dot. osób uprawnionych do wynajęcia lokalu mieszkalnego wybudowanego przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez BGK lub przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego. Jak wskazali posłowie zgłaszający, celem poprawki jest poszerzenie kręgu uprawnionych do zawarcia umowy najmu z TBS.

Po uwzględnieniu poprawki, TBS będzie mógł wynająć lokal mieszkalny wybudowany przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez BGK osobie fizycznej na podstawie wniosków o kredyt złożonych do dnia 30 września 2009 roku lub przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego, jeżeli średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w określonym czasie nie przekracza:

  • 80% w jednoosobowym gospodarstwie domowym,
  • 100 % w dwuosobowym gospodarstwie domowym,
  • 165 % w trzyosobowym gospodarstwie domowym,
  • 200% w czteroosobowym gospodarstwie domowym,
  • 200% w gospodarstwie większym niż czteroosobowe, powiększone o dodatkowe 40% na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym

– iloczynu wysokości ostatnio ogłoszonego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie, na terenie którego położony jest lokal mieszkalny oraz współczynnika 1,2, niezależnie od tego, czy lokal jest położony na terenie miasta będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa, czy też poza nim.

Wyżej opisane poprawki zostaną najprawdopodobniej poddane głosowaniu na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Pt., 24 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka