Posłowie z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny rozpoczęli pracę nad projektem zmiany ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Zdaniem wnioskodawców projekt jest odpowiedzią na potrzeby jednostek, którym ma ułatwić działanie. Projekt zakłada również wprowadzenie Rady Zatrudnienia Socjalnego przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej.
Związek Powiatów Polskich wydał, co do projektu opinię pozytywną jednak z uwagami, które na posiedzeniu zaprezentował przedstawiciel ZPP. Podstawową uwagą dotyczącą starostw, była uwaga o wymogu złożenia opinii do własnego wniosku, została ona oczywiście uwzględniona. Posłowie uznali argument, że organ wnoszący wniosek, nie powinien składać do niego własnej opinii, bo można przyjąć założenie, że opinia zawsze będzie pozytywna. Przedstawiciel ZPP zaproponowała odpowiednią poprawkę zapisów, Pani Poseł Kochan formalnie przejęła poprawkę i tym samym starosta nie będzie zmuszony opiniować własnego wniosku o potrzebie powołania Centrum Integracji Społecznej.
Druga zaprezentowana uwaga nie spotkała się już z takim entuzjazmem posłów, chodziło o fakt ograniczenia sprawozdawczości, czyli składania nowych danych, jeśli te we wniosku stały się nieobowiązujące. Przedstawiciel ZPP poddał pod wątpliwość rezygnacje ze wszystkich informacji, bo może to doprowadzić do składania wniosku o nadanie Centrum, a faktycznie podmiot nie będzie prowadził takiej działalności. Przedstawiciel Ministerstwa uznał, że sprawozdawczość będzie faktycznie ograniczona ale nie rezygnujemy z niej, bo pozostaje obowiązek składania corocznych bardziej obszernych sprawozdań z działalności i to w ocenie resortu oraz posłów jest wystarczające.
Ostatnim postulatem, który ma powrócić na etapie drugiego czytania, był wniosek ZPP o wprowadzenie do w/w Rad Zatrudnienia Socjalnego przedstawiciela samorządu. Tutaj ministerstwo wyraziło poparcie tego wniosku z zastrzeżeniem, że potrzeba głębszej analizy, czy ma być to przedstawiciel wybierany przez stronę samorządową Komisji Wspólnej, czy też przedstawiciel samorządu wybierany w jakiś inny sposób. W każdym razie ministerstwo nie zaprzeczyło zasadności tego postulatu. Postulat poparty był również głosem samych posłów wnioskodawców, którzy mówili o potrzebie ścisłej współpracy JST i Centrów Integracji Społecznej.