Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gminy zapłacą

Gminy zapłacą fotolia.pl
Za oświetlenie dróg dojazdowych do dróg krajowych w terenie zabudowy, zapłaci gmina. Trzy kroki w przód, jeden do tyłu - idącą w dobrym kierunku i uchwaloną przez Sejm inicjatywę zdjęcia z gmin obowiązku finansowania oświetlenia dróg krajowych, Senat cofnął o krok. Posłowie-inicjatorzy uznali te poprawkę za słuszną.
 
Trzy kroki w przód
 
Z inicjatywy grupy posłów rządzącej większości, komisje, a  potem cały Sejm, przyjęły nowelizacje ustawy Prawo energetyczne w zakresie planowania i finansowania oświetlenia dróg (pisaliśmy o tym TUTAJ). Istotą tej nowelizacji było rozgraniczenie obowiązków finansowania oświetlenia dróg pomiędzy gminy oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Za finansowanie oświetlenia autostrad, dróg ekspresowych i innych dróg krajowych poza terenem zabudowy, służących do zaspokajania potrzeb ponadlokalnych, odpowiadać będzie GDDKiA. Natomiast samorząd gminny miałby finansować na swoim terenie oświetlenie dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz dróg krajowych (innych niż autostrady i ekspresówki) w granicach terenu zabudowy, a także tych części dróg krajowych w granicach terenu zabudowy, które przeznaczone są do ruchu pieszych lub rowerów i wymagających odrębnego oświetlenia.
 
Krok do tyłu
 
Po przyjęciu ustawy przez posłów senatorowie wprowadzili do niej poprawkę. Dodali gminom obowiązek finansowania także tych części dróg krajowych, które stanowią „dodatkowe jezdnie obsługujące ruch z terenów przyległych do pasa drogowego drogi krajowej”. Na posiedzeniu sejmowych komisji samorządu i infrastruktury 26 maja posłowie, którzy byli autorami pierwotnej inicjatywy poselskiej, przy głosach protestu ze strony opozycji oraz uwagach biura legislacyjnego, zgodzili się z poprawką Senatu i rekomendowali jej przyjęcie. Argumentując, iż drogi dojazdowe do dróg krajowych na terenie gmin stanową infrastrukturę ruchu lokalnego i dlatego za ich oświetlenie powinien płacić samorząd lokalny. "Za" było 19 posłów, przeciw 18, od głosu wstrzymała się jedna osoba. Przewagą jednego głosu poprawka senatorów został przyjęta. Na posiedzeniu plenarnym 27 maja poprawkę przyjął Sejm. Ustawa w poprawionym brzmieniu oczkuje na podpis prezydenta.
Sob., 30 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża