Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Świadczenie rodzicielskie tryb przyspieszony w podkomisji

Świadczenie rodzicielskie tryb przyspieszony w podkomisji fotolia.pl

Posłowie z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny rozpoczęli pracę nad ustawą o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada wprowadzenie nowego rodzaju świadczenia rodzicielskiego, jest to obietnica zaproponowana przez Panią Premier Ewę Kopacz w expose.

Samo świadczenie rodzicielskie będzie przyznawane osobom, które urodziły dziecko, a nie są uprawnione do otrzymania zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. Dotyczy to rodziców bezrobotnych, osób wykonujących prace na umowach cywilnoprawnych, czy rolników. Świadczenia będą wypłacane przez okres 12 miesięcy w przypadku jednego dziecka i dłużej na rzecz bliźniaków bądź trojaczków. Ważne jest, że jeżeli chociażby jednemu z rodziców przysługiwał by w tym samym czasie zasiłek macierzyński nie otrzymają oni świadczenia rodzicielskiego. Kwota nie będzie uzależniona od osiąganych dochodów i wynosić będzie 1000 złotych.

Ze względu na dużą grupę podmiotów docelowych i małe ograniczenia w ich przyznawaniu, posiedzenie komisji cieszyło się dużym zainteresowaniem. Według szacunków resortu wsparcie dotyczy grupy co najmniej 125 tysięcy osób. Koszty w pierwszym roku funkcjonowania przepisów to 1,2 mld złotych w roku 2016.

Przewodniczący po zapoznaniu się jednak z uwagami ze strony Biura Analiz Sejmowych oraz postulatem wnioskodawców o potrzebie wprowadzenia korekt w projekcie zakończył pracę Komisji powołując podkomisję do szczegółowego procedowania przepisów ustawy. Podkomisja została utworzona i liczy 9 członków. Z powodu kalendarza sejmowego i nieuchronnego czasu końca kadencji prace nad projektem zapowiadają się intensywnie biorąc pod uwagę fakt, że pierwsze czytanie odbyło się 14 maja, a podkomisja ma zebrać się już na następnym posiedzeniu i rozpoczać merytoryczną pracę. 

Sob., 30 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk