Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży rozpatrzyła informację Ministra Edukacji Narodowej na temat założeń oraz efektów działań realizowanych w ramach nowej edycji rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.
Informację przedstawiła sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - Urszula Augustyn. Uzupełnienie do informacji przedstawił pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego - Grzegorz Jach oraz prezes Fundacji Dzieci Niczyje - Monika Sajkowska.
Program „Bezpieczna i przyjazna szkoła” na lata 2014-2016 jest kontynuacją programu na lata 2008-2013. Głównym celem programu jest zwiększenie skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenia przyjaznego środowiska w szkołach i placówkach oświatowych. Cele szczegółowe to kreowanie zdrowego, bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkoły i placówki, zapobieganie problemom i zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży oraz promowanie zdrowego stylu życia.
Zadania programu na poziomie centralnym są finansowane lub dofinansowywane w ramach udzielanych dotacji (rezerwa celowa w budżecie państwa w wysokości 6 mln zł rocznie) oraz zakupu usług i są realizowane przez organizacje pozarządowe oraz jednostki samorządu terytorialnego. Zadania na poziomie wojewódzkim są finansowane lub dofinansowywane w ramach udzielanych dotacji i realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego - na podstawie porozumień zawartych z wojewodą - oraz organizacje pozarządowe.
Oczekiwane rezultaty programu to m.in.: zwiększenie liczby działań na rzecz tworzenia bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkoły, zwiększenie poczucia akceptacji uczniów i wychowanków w społeczności szkoły lub placówki, zmniejszenie zjawiska wykluczenia społecznego, wzrost kompetencji wychowawczych rodziców i nauczycieli, ustabilizowanie trendów do zmniejszania poziomu agresji i przemocy, cyberprzemocy, zmniejszania używania substancji psychotropowych, uzależnienia od gier komputerowych i Internetu, zwiększenie efektywności działań w zakresie rozwiązywania kryzysów rozwojowych i życiowych dzieci i młodzieży, zwiększenie zaangażowania szkół i placówek na rzecz upowszechniania zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodziców.
W ramach realizacji działań ogłoszone zostały dwa otwarte konkursy ofert na realizację zadań publicznych. W ramach konkursu pn. „Prowadzenie przez specjalistów ogólnopolskiej infolinii interwencyjno-informacyjnej dla uczniów, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ich rodziców, nauczycieli oraz innych podmiotów działających na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży”, który wygrała Fundacja Dzieci Niczyje, uruchomiono obsługę bezpłatnej, ogólnopolskiej infolinii obejmującej Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci oraz serwis internetowy dla rodziców, nauczycieli i przedstawicieli podmiotów działających lokalnie na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Fundacja Dzieci Niczyje wybrana została również do realizacji drugiego konkursu pn. „Bezpieczna i przyjazna szkoła - ocena szkół i placówek systemu oświaty realizujących politykę ochrony dzieci przed agresją i przemocą”.
Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Komendą Główną Policji realizuje od 2011 r. projekt „Profilaktyka a Ty”, którego przesłaniem jest budowanie ogólnopolskiej społeczności młodzieży, identyfikującej się z ideą oraz promującej wśród swoich rówieśników modę na życie wolne od uzależnień od substancji psychotropowych, a także nieakceptujących agresji i przemocy w relacjach międzyludzkich.
Corocznie dokonywana jest ocena skuteczności programu.
Zdaniem posłów program rządowy „Bezpieczna i przyjazna szkoła” powinien być kontynuowany w kolejnych latach bez określania terminu jego zakończenia. W budżecie państwa powinny zostać zabezpieczone większe środki na jego realizację.
W trakcie dyskusji pytano m.in. o sposób szkolenia edukatorów, którzy mają kontakt z dziećmi oraz jego ukierunkowanie na problemy zgłaszane przez dzieci; o udział w realizacji programu rodziców; o odsetek fałszywych alarmów zgłaszanych na numer telefonu zaufania.
Należy w tym miejscu zauważyć, że program doczeka się swojej kontynuacji, ponieważ trwają prace nad projektem programu „Bezpieczna+”, który podczas majowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sporu KWRiST uzyskał opinię pozytywną. O projekcie programu „Bezpieczna+” pisaliśmy tutaj.