Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ministerstwo Zdrowia o seniorach

Ministerstwo Zdrowia o seniorach fotolia.pl

Ministerstwo zdrowia na posiedzeniu komisji polityki senioralnej przedstawiło działania, które podejmuje na rzecz osób starszych w obszarze opieki zdrowotnej. Polityka senioralna jest priorytetem działań jakie podejmuje ministerstwo, sprowadzają się one do poprawy jakości udzielanych świadczeń oraz ich dostępności. Podstawowym celem jest zachowanie w zdrowiu i samodzielności seniorów i wydłużenie ich aktywności społecznej.

Niezwykle istotny jest aspekt finansowania świadczeń, ministerstwo zobowiązało świadczeniodawców, udzielających pomocy w trybie hospitalizacji planowej, do opracowania i wdrożenia procedury oceny geriatrycznej pacjenta, na mocy wydanego w styczniu rozporządzenia. Procedura ta jest niezależna od posiadania w swoich strukturach szpitalnych oddziału geriatrycznego. Procedura musi zostać opracowana i wprowadzona do 30 czerwca 2016roku.

W 2012 roku wprowadzono Całościową Ocenę Geriatryczną, która umożliwia ocenę stanu zdrowia osób w wieku starszym. Jest to wielowymiarowa i interdyscyplinarna ocena przeprowadzona przez geriatrę, pielęgniarkę i fizjoterapeutę, która jest procesem diagnostycznym, wspomagającym i skracającym proces leczenia. Stopniowo wzrasta również liczba poradni geriatrycznych, w związku z dużym wzrostem poradnictwa w tym zakresie. Z przedstawionych danych wynika, że w 2012 roku było 806 porad, zaś 2014 już 16 144. Średni rzeczywisty czas oczekiwania na poradę specjalistyczną w tym zakresie to 22 dni, średni czas oczekiwania na przyjęcie na oddział szpitalny to 5 dni w wypadku pilnych przypadków i 30 dni w przypadku pacjentów stabilnych.

Kolejnym elementem jest rehabilitacja lecznicza to właśnie 30 procent ogólnej liczby pacjentów, którym udzielono tego typu świadczenia.

Istotną kwestią jest podniesienie kształcenia w dziedzinie geriatrii. Ministerstwo zaznaczyło, że w tym wypadku występuje problem i nie da się go w oczywisty sposób naprawić z roku na rok. Najważniejszą zmianą jest skrócenie czasu specjalizacji w przypadku geriatrii o dwa lata. Ponadto ta specjalizacja jest umieszczona w dziedzinie dziedzin priorytetowych, co powinno skłaniać lekarzy do większego zainteresowania tą nie łatwą dziedziną. Istnym elementem wsparcia kształcenia jest program „Wsparcie systemu kształcenia ustawicznego personelu medycznego w zakresie opieki geriatrycznej” Celem jest podniesienie kompetencji opieki medycznej. W ramach projektu przeszkolonych zostanie 1600 lekarzy POZ, 4000 pielęgniarek oraz 2300 fizjoterapeutów.

 

Ministerstwo będzie też stawiać na rozwój telemedycyny co będzie dużym wsparciem w opiece osób starszych i pozwoli w znacznym stopniu odciążyć system opieki zdrowotnej. Świadczenie usług medycznych na odległość, cierpi na pewne braki prawne w tym zakresie i trwają pracę nad nowelizacją ustawy o systemie informacji i ochronie zdrowia oraz innych aktów, które wspomogą innowacyjne metody diagnostyki i leczenia. W przyszłym roku ukarze się też Narodowy Program Zdrowia w którym jednym z działań priorytetowych będzie opieka nad osobami starszymi.

Pt., 22 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk