Czy Europa byłaby w stanie samodzielnie podtrzymać ukraińską obronę w przypadku wycofania się Stanów Zjednoczonych z aktywnego wsparcia? Jak wynika z najnowszego badania, większość Polaków (60%) wątpi w tę możliwość. Jedynie co czwarty respondent (28%) uważa, że europejskie państwa mogłyby w pełni przejąć rolę USA w tym zakresie.
Niepewna przyszłość europejskiego wsparcia dla Ukrainy
Od dłuższego czasu pojawiają się sygnały sugerujące, że USA mogą ograniczyć swoje zaangażowanie w Europie. Spekulacje na ten temat nasiliły się po deklaracjach Donalda Trumpa oraz sygnałach o możliwym przekazaniu dowodzenia siłami NATO w Europie innemu krajowi. W reakcji na te doniesienia wielu europejskich liderów, w tym prezydent Francji Emmanuel Macron oraz niemiecki polityk Friedrich Merz, apelowało o zwiększenie zbrojeń i przygotowanie się na samodzielne wspieranie Ukrainy.
Mimo tych działań większość Polaków pozostaje sceptyczna wobec zdolności Europy do skutecznego podtrzymania ukraińskiego oporu w przypadku ograniczenia amerykańskiego wsparcia.
Kto wierzy w europejskie zdolności obronne?
Wiara w możliwość samodzielnego wsparcia Ukrainy przez Europę nie jest jednak równomierna w różnych grupach społecznych. Częściej wyrażają ją mężczyźni, osoby lepiej wykształcone oraz identyfikujące się z poglądami lewicowymi.
Rosnące obawy o ograniczenie roli USA w Europie skłaniają europejskich liderów do intensyfikacji działań na rzecz zwiększenia potencjału militarnego. Wyniki badań pokazują jednak, że w Polsce przeważa przekonanie, że bez wsparcia Stanów Zjednoczonych Europa nie będzie w stanie skutecznie wspierać Ukrainy. To stawia przed politykami wyzwanie – zarówno w zakresie strategii obronnej, jak i budowania zaufania społecznego do europejskich zdolności militarnych.
Źródło: IP CBOS