Wielokrotnie poruszany był w naszym dzienniku temat dotyczący projektu zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Projekt ten został procedowany ostatnio przez powołaną w tym zakresie podkomisję. Jednak mimo dużych chęci strony rządowej oraz posłów wnioskodawców, projekt nie zyskał podobnej aprobaty wśród innych posłów i strony społecznej.
Projekt ma na celu poprawę sytuacji osób najmniej samodzielnych i ma w swoim założeniu prowadzić do wydania dla tej grupy osób specjalnego rozporządzenia i innych wytycznych w zakresie pomocy. Właśnie sprawa tego rozporządzenia podzieliła podkomisję. Zdaniem przedstawicieli strony społecznej jedynie procedowanie ustawy wraz z poznaniem przedmiotowego rozporządzenia doprowadzi do pełnej informacji. Według zapewnień rozporządzenie jest na ukończeniu, jednak jeszcze jest procedowane i dlatego nie może być przedstawione w chwili obecnej. Kolejnym elementem, który podzielił posłów, był temat dwóch negatywnych opinii załączonych na etapie konsultacji przedstawionych przez Związek Województw i Sąd Najwyższy dotyczących w szczególności usunięcia specjalnego trybu orzekania wynikającego z artykułu 5a obecnej ustawy.
W związku z licznymi głosami przeciwko tym zapisom, zarówno posłów jak i strony społecznej, strona rządowa gotowa jest zrezygnować i pozostawić ten specjalny tryb. Ma nadzieję, że przyspieszy to prace nad uchwaleniem ustawy, a dzięki temu otworzy to większe szanse i możliwości realizacji lepszej pomocy na rzecz najbardziej potrzebujących.