Wygaśnięcie aktów wykonawczych regulujących wymagania kwalifikacyjne pracowników muzeów skłoniło Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do opracowania nowego aktu wykonawczego regulującego te kwestie. Wprowadzane zmiany – co do zasady – mają na celu rozszerzenie grupy osób mogących ubiegać się o zatrudnienie w muzeach.
Główne zmiany dotyczą skrócenia stażu pracy wymaganego do zajmowania stanowisk w muzeach, np. w przypadku kustosza dyplomowanego skrócenie następuje z 10 na 8 lat, adiunkta konserwatorskiego – z 4 lat do 3, renowatora – z 2 lat do 1 roku. Staż pracy może być przy tym uzyskany nie tylko – jak do tej pory – w muzeach, bibliotekach naukowych, archiwach, instytucjach ochrony zabytków, urzędach organów administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego na stanowiskach związanych z działalnością muzealną lub kulturalną, lecz również w wymienionych podmiotach na stanowiskach związanych z działalnością naukową lub dotyczącą ochrony zabytków, a także na uczelniach i w instytutach badawczych.
W przypadku kustoszy jako równoważne doświadczeniu zawodowemu zostaje uznane nie tylko ukończenie podyplomowego studium muzealniczego, ale również podyplomowe studia na innych specjalistycznych kierunkach przydatnych w działalności podstawowej muzeum.
Rozporządzenie precyzuje również katalog osiągnieć zawodowych zaliczanych do dorobku zawodowego, a także wprowadza zmiany proceduralne w zakresie funkcjonowania komisji kwalifikacyjnej wydającej opinię o posiadaniu albo braku kwalifikacji w zakresie dorobku zawodowego wymaganego na danym stanowisku.
Projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w muzeach oraz sposobu ich stwierdzania został skierowany do zaopiniowania na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu.