Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie ramowych statutów: publicznej placówki kształcenia ustawicznego, publicznego centrum kształcenia zawodowego i publicznego branżowego centrum umiejętności.
Konieczność wydania projektowanego rozporządzenia wynika ze zmian wprowadzonych do Prawa oświatowego na mocy ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (ustawa oczekuje na rozpatrzenie przez Senat RP – druk senacki nr 1080). Nowelizacja ta wprowadza do polskiego systemu oświaty nowy rodzaj placówki, tj. branżowe centrum umiejętności (BCU).
Zatem, w stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia MEN z dnia 14 lutego 2019 r. w sprawie ramowych statutów: publicznej placówki kształcenia ustawicznego oraz publicznego centrum kształcenia zawodowego, projektowane rozporządzenie przewiduje zmiany polegające na określeniu ramowego statutu publicznego BCU (załącznik nr 3 do rozporządzenia).
Co się zmieni, a co pozostanie bez zmian?
Moc zachowają dotychczasowe statuty publicznych placówek kształcenia ustawicznego (PKU) i publicznych centrów kształcenia zawodowego (CKZ), a także arkusze organizacji publicznych PKU i CKZ, opracowanego na podstawie dotychczasowych przepisów i zatwierdzone przez organ prowadzący przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
Co do zmian dotyczących BCU należy wskazać, że arkusz organizacji branżowego centrum utworzonego w 2023 r. opracowany przez dyrektora BCU na rok szkolny 2023/2024 i arkusz organizacji BCU utworzonego w 2024 r. opracowany przez dyrektora na rok szkolny 2023/2024 albo 2024/2025 będzie opiniowany przez kuratora oświaty w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, a także będzie zatwierdzany przez organ prowadzący BCU po zaopiniowaniu arkusza przez kuratora w terminie 7 dni.
MEiN proponuje, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Z treścią projektu rozporządzenia można zapoznać się tutaj