Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Związek Powiatów Polskich apeluje w sprawie art. 404 Prawa ochrony środowiska

Związek Powiatów Polskich apeluje w sprawie art. 404 Prawa ochrony środowiska fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich podjął w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego temat ewentualnych zmian w przekazywaniu nadwyżek dochodowych do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

W wystąpieniu skierowanym do Zespołu ds. Energii, Klimatu i Środowiska KWRiST Związek Powiatów Polskich zwrócił się o rozważenie podjęcia przez rząd inicjatywy legislacyjnej polegającej na uchyleniu art. 404 ustawy Prawo ochrony środowiska.

Zgodnie z obecnie obowiązującą regulacją, gminy i powiaty, których dochody z tytułu opłat i kar, o których mowa w art. 402 ust. 4, 5 i 6 ustawy, są większe niż 10-krotność średniej krajowej dochodów z roku poprzedniego przypadających na jednego mieszkańca, liczonej odpowiednio dla gmin i powiatów, przekazują nadwyżkę z tytułu tych dochodów do właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

„Wskazane dochody nie stanowią całości wpływów z tytułu opłat i kar. Zgodnie z art. 402 samorządy partycypują w nich wyłącznie częściowo (jedynie gmina w całości otrzymuje dochód pochodzący z tytułu opłat i kar za usunięcie drzewa). Co do zasady zaś, wpływy z tytułu opłat i kar stanowią w 20% dochód budżetu gminy, a w 10% - dochód budżetu powiatu” – można przeczytać w stanowisku Związku.

Zdaniem organizacji przekazywanie „nadwyżek”, zgodnie z art. 404, osłabia możliwości samorządów w realizacji celów środowiskowych, w tym zadań przewidzianych w art. 400a PoŚ. Tymczasem środki mogłyby pozostać w samorządach, które spożytkowałyby je na cele środowiskowe. Zdaniem ZPP, przekazywanie nadwyżek stanowi wyłącznie kolejne ograniczenie budżetowe nałożone na samorządy, z którym wiąże się także dodatkowa biurokracja finansowa.

Temat poruszono wstępnie na ostatnim posiedzeniu Zespołu środowiskowego Komisji Wspólnej w dniu 19 lipca. Przedstawicielka Ministerstwa Klimatu i Środowiska poinformowała, że resort nie planował zmian w przepisie, zwłaszcza jego usunięcia. Natomiast prawdopodobnie zostanie rozważona możliwość podniesienia przedmiotowego limitu, ponieważ temat przewijał się także podczas debat sejmowej komisji petycji. Do sprawy Zespół ma jeszcze wrócić.

Wystąpienie Związku Powiatów Polskich dostępne jest tutaj.

Sob., 22 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński