Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dokształcając pielęgniarki

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo wykonywania zawodu pielęgniarki przysługuje osobom, które ukończyły szkołę pielęgniarską, tj. uczelnię prowadzącą kształcenie na kierunku pielęgniarstwo na poziomie studiów pierwszego lub drugiego stopnia. Jest to istotna zmiana w stosunku do poprzednich regulacji, kiedy to wystarczające było ukończenie liceum medycznego, szkoły policealnej albo szkoły pomaturalnej, kształcących w zawodzie pielęgniarki. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku położonych. Dla osób, które nie mają obecnie ukończonej szkoły pielęgniarek lub położnych, ustawa z dnia 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej przewidziane zostały tzw. studia pomostowe. Minister Zdrowia przystąpił właśnie do ustalania ich zakresu.

Zgodnie z przedłożonym Zespołowi ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia studiów dla pielęgniarek i położonych, które posiadają świadectwo dojrzałości i ukończyły liceum medyczne lub szkołę policealną albo szkołę pomaturalną, czas trwania studiów zawodowych (pomostowych) nie może być krótszy niż:

  1. w przypadku pielęgniarek:
    a)    dwa semestry lub 1.150 godzin (w tym nie mniej niż 400 godzin części teoretycznej i nie mniej niż 750 godzin części praktycznej, w tym do 30% możliwych do zaliczenia na podstawie dotychczasowej praktyki zawodowej) – dla absolwentów pięcioletnich liceów medycznych,
    b)    trzy semestry lub 2.410 godzin – dla absolwentów dwuletnich medycznych szkół zawodowych,
    c)    dwa semestry lub 1.984 godzin – dla absolwentów dwuipółletnich medycznych szkół zawodowych,
    d)    dwa semestry – dla absolwentów trzyletnich medycznych szkół zawodowych;
  2. w przypadku położnych:
    a)    trzy semestry lub 1.479 godzin – dla absolwentów dwuletnich medycznych szkół zawodowych,
    b)    dwa semestry lub 1.086 godzin – dla absolwentów dwuipółletnich medycznych szkół zawodowych.

We wszystkich – poza pierwszym – przypadkach część teoretyczna nie może stanowić mniej niż 33%, zaś część praktyczna – mniej niż 50% całości programu nauczania, przy czym do 50% wymiaru zajęć i praktyk może być zaliczone na podstawie posiadanego doświadczenia zawodowego.

Rozporządzenie określa również wymagania dotyczące treści kształcenia.

Śr., 11 St. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski