Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wzmocnienie potencjału A.D. 2012

W dniu 14 grudnia 2011 roku odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. Wzmocnienia Potencjału Administracji Samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Posiedzenie poświęcone zostało przedstawieniu planu działania dla V Priorytetu POKL na 2012 rok – działanie 5.2, czyli wzmocnienie administracji samorządowej.

Omówienie planu działań obejmowało w szczególności przedstawienie założeń dwóch projektów systemowych. Były to:

  1. projekt systemowy „Powszechne e-usługi administracji publicznej na platformie ePUAP”. Celem projektu ma być upowszechnianie świadczenia e-usług przez organy administracji publicznej za pomocą platformy ePUAP. Ma to nastąpić poprzez takie działania jak:
    a)    przygotowanie i udostępnienie na ePUAP modułu formularzy uniwersalnych, tj. dotyczący określonej usługi i możliwy do zastosowania we wszystkich urzędach;
    b)    opracowanie standardu interfejsu sieciowego dla elektronicznej skrzynki podawczej obowiązujący wszystkie podmioty publicznej;
    c)    przygotowanie pakietu edukacyjnego dla pracowników urzędów przy założeniu że pakiet ten będzie możliwy do nieodpłatnego wykorzystania w lokalnych działaniach edukacyjnych;
    d)    przeszkolenie pracowników jednostek administracji publicznej w zakresie świadczenia e-usług;
    e)    przeprowadzenie centralnej kampanii informacyjnej dotyczącej e-usług.
    Projekt ma być realizowany w okresie od lipca 2012 roku do września 2015 roku, a łączna kwota wydatków wyniesie 26,14 mln zł.
    Na posiedzeniu Zespołu ustalono, że projekt ten jest niezwykle potrzebny ze względu na obserwowane bariery w rozwoju elektronicznej administracji. Dla racjonalizacji działań ustalono, że w trybie roboczym ustalona zostanie lista 20 najbardziej pożądanych przez obywateli formularzy uniwersalnych, które następnie zostaną przygotowane na poziomie centralnym. Jednocześnie przedstawiciel ZW RP wskazał, że przy wdrażaniu rozwiązań z zakresu e0government należy uwzględniać problem skali. Istotne koszty wiążą się z utrzymaniem bazy elektronicznej, co w przypadku małych jednostek może być działaniem nieco nieracjonalnym;
  2. projekt systemowy „Systemowe wsparcie procesów zarządzania w jednostkach samorządu terytorialnego”. Projekt ten ma za swój cel:
    a)    wspieranie nowoczesnych standardów zarządzania zasobami ludzkimi;
    b)    zapewnienie wsparcia w doskonaleniu procesów zarządzania jednostką samorządu terytorialnego;
    c)    promowanie innowacji w zarządzaniu publicznym.
    Projekt ma być realizowany od sierpnia 2012 roku do września 2015 roku, a łączne koszty jego realizacji wyniosą 25,5 mln zł.
    Projekt ten wzbudził żywą dyskusję w zakresie wskaźników, produktów oraz rezultatów projektu. Ostatecznie ustalono, że we wskazanych zakresach muszą być wprowadzone odpowiednie zmiany – w szczególności przy uwzględnieniu uwag, jakie zostaną złożone na piśmie. Po korekcie projekt zostanie przesłany stronie samorządowej i wówczas zostanie podjęta decyzja, czy projekt będzie opiniowany w trybie obiegowym, czy też na kolejnym posiedzeniu Zespołu.

Na posiedzeniu Zespołu zostały również przedstawione założenia procesu przeglądu śródokresowego dla V Priorytetu w ramach PO KL.

 

Wt., 20 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski