Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dodatkowe wynagrodzenie dla personelu medycznego – wyjaśnienia MZ

Dodatkowe wynagrodzenie dla personelu medycznego – wyjaśnienia MZ fotolia.pl

Podczas wtorkowego (12 stycznia 2021 r.) posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST omówione zostały wątpliwości jakie pojawiają się w związku z wypłacaniem dodatkowego wynagrodzenia medycznego dla personelu medycznego w związku z walką z COVID-19. Ministerstwo Zdrowia postanowiło na ręce samorządowców skierować pisemne wyjaśnienia, które prezentujemy w niniejszym artykule.

Zgodnie z pismem resortu zdrowia do dodatku do wynagrodzenia uprawnione są: pracujące w szpitalach II i III stopnia osoby wykonujące zawód medyczny uczestniczące w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w bezpośrednim kontakcie z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Podstawowe znaczenie dla kwalifikacji do uprawnienia do otrzymania świadczenia dodatkowego ma spełnienie warunku uczestniczenia w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w bezpośrednim kontakcie z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Bezpośredni kontakt z pacjentem z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, powinien być faktyczny i nie powinien mieć charakteru incydentalnego, oraz powinien wynikać z faktycznie wykonywanych zadań/udzielanych świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów.

A także osoby udzielające świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub w izbach przyjęć. Przy czym nie muszą być to jednostki organizacyjne szpitali I, II i III poziomu zabezpieczenia.

Do dodatku uprawnione są także osoby wykonujące czynności diagnostyki laboratoryjnej w laboratoriach „covidowych”, z którymi NFZ zawarł umowę na wykonywanie testów diagnostycznych RT-PCR.

W poleceniu Ministra Zdrowia z dnia 1 listopada 2020 r. wskazano, że: wysokość dodatkowego świadczenia pieniężnego, wynosi od dnia 1 listopada 2020 r. 100% wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej osoby uprawnionej. Maksymalna kwota dodatkowego świadczenia pieniężnego, która nie może być wyższa niż 15 tys. zł przysługuje osobom wykonującym zawód medyczny zatrudnionym na umowę o pracę lub na umowę cywilno-prawną. Wynagrodzenie należy rozumieć jako wynagrodzenie brutto.

Przy obliczaniu wysokości świadczenia dodatkowego nie uwzględnia się również wynagrodzenia za urlop (w tym urlop wypoczynkowy) czy wypłaconych zasiłków chorobowych.

Wypłacanie zasiłku będzie możliwe aż do odwołania.

Pt., 15 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek